• Poštovné - doporučená zásilka České pošty při objednávce nad 1500,- Kč ZDARMA !
  • K nákupu nad 3000,-  dárek !

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 739,00 Kč (29,85 EUR)
naše cena 459,00 Kč (18,54 EUR)
naše cena 595,00 Kč (24,04 EUR)

KONTAKTY

Mediderm
Nádražní 386
Tlumačov 76362
napište nám
MUDr.Petra Gelnarová
IČ 87445719 DIČ CZ6959184122

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 433,00 Kč (17,49 EUR)
naše cena 469,00 Kč (18,95 EUR)


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


» Sluneční dermatitidy
Solární dermatitida, alergie na slunce

FOTODERMATOZY

 

Jako fotodermatozy označujeme onemocnění kůže způsobená působením světelných paprsků

 

Fotodermatozy můžeme rozdělit na :

 

1)     Normoergické – Solární dermatitida

2)     Hyperergické –

  • Fotodynamické – spoluúčastní se na nich fotodynamicky aktivní látky
  • Fotoalergické – sluneční kopřivka

 

Solární dermatitida ( spálení sluncem)

 

Solární dermatitida je akutní, neinfekční zánět kůže, která byla vystavena ultrafialovému záření  - slunci nebo umělým zdrojům ( solária). Příznaky spálení sluncem jsou nejprve svědění, při těžším průběhu  i napětí kůže a bolest charakterizované zarudnutím, příp. vznikem puchýřků a puchýřů, Průběh závisí na intenzitě slunečního záření, na délce trvání expozice, na kožním fototypu. Mohou se objevit i celkové příznaky - bolest hlavy, zimnice, pocit zvýšené teploty a slabosti.

Na kůži se po expozici ultrafialovému záření začíná objevovat zarudnutí asi za 6 hodin a dosahuje maxima za 24 hodin. Zarudnutí je na místech expozice záření, je ostře ohraničené. Při velké intenzitě záření se mohou objevit i otok kůže, puchýřky.

 

Léčba solární dermatitidy

 

Mírné spálení se léčí chlazením kůže ( např sprchování kůže vlažnou vodou po dobu cca 10 minut), potíráním prostředků po opalování.Na místa spálení můžeme např aplikovat Hydrogenia biominerální vodu ve spreji a krýt Balneo welness hydratačním tělovým balzámem ( 173) .Lékař může event. předepsat i slabě účinné hormonální krémy- kortikosteroidy, které mají protizánětlivý účinek. Celkově je možné reakci zklidnit celkově podanými protizánětlivými léky  - např .kyselina acetylosalicylová (ne u dětí!), indometacin.
Při těžkém spálení kůže se doporučuje klid na lůžku, event. může být pacient i hospitalizován a léčen za pomocí infúzí.

 

Prevence solární dermatitidy

 

Osoby s fototypem 1 a 2 by se měly důsledně chránit před sluncem, používat oděv a ochranné opalovací prostředky (sunscreeny).

 

.......................................

 

 

Alergie na slunce ( solární kopřivka)

 

Velmi častý problém sužující velkou část populace  - kvůli oslabené ozonové vrstvě je solární alergie v současnosti stále aktuálnější.

 

Typické projevy solární kopřivky se objevují do několika minut po ozáření. Zahrnují svědění, kopřivku, otoky a zarudnutí. Projevy většinou samy od sebe vymizí do 24 hodin. Někdy mohou být přítomny i celkové příznaky – bolest hlavy, únava, malátnost. Kopřivka se může vyvinout i na místech krytých oděvem, protože záření UV-A a viditelné záření může procházet i tenkou látkou. Paprsky určitých vlnových délek procházejí také sklem, a tak mohou kopřivku vyvolat i například za zavřeným oknem.

Nejčastěji se projevy solární kopřivky objevují v oblasti výstřihu, na krku a pažích.

 

Léčba sluneční alergie


Léčba je poměrně svízelná a ne vždy úspěšná. Při probíhající reakci se podávají léky tlumící alergii – antihistaminika, při težkém průběhu může lékař předepsat i hormonální léky – kortikoidy. Velmi obtížné je předejít opakování reakce. Doporučují se krémy s vysokými ochrannými faktorybeta-karoten, antioxydanty, vápník, kortikoidy a chlorochin, ale výsledky často nejsou příliš uspokojivé. Žádný opalovací krém nás spolehlivě neochrání , neboť solární kopřivka je způsobována nejen UV zářením (vůči kterému jsou v opalovacích krémech filtry), ale též viditelnou složkou spektra. Další metodou je tzv. desenzibilizace- opakované osvěcování světlem o určité vlnové délce. Bohužel ani tato metoda není dokonalá, protože tolerance trvá jen poměrně krátce – většinou několik dní. Léčba proto musí být dlouhodobá, prakticky po celou dobu slunného období roku.

 

Prevence sluneční alergie

 

Snížení pobytu na slunci na minimum, důsledné krytí oděvem.

Jako nová šance pro pacienty trpící tímto problémem se nyní zdá použití barierového krému, který vytváří na povrchu pokožky jemný film nepropustný pro záření. Velmi dobrých výsledků v odborných studiích dosahuje léčebné u preventivní použití látky tokotrienol ( výrobek Monodermá ET10), která má výrazné antioxidační schopnosti a působí navíc protisvědivě

 

 

.....

Monodermá ET10

 

Fotodynamické dermatitidy

 

Zánět kůže  vyvolaný fotosenzibilizujícími látkami, které zvyšují citlivost kůže na světlo. Mezi ně patří přísady některých přípravků k ošetření kůže jako dehty, a dále léky jako chlorpromazin a jiné. Choroba může být také projevem jiných celkových onemocnění


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Sluneční alergie
Lenka Bočková
17.02.2014 09:10
dotaz
Michaela
22.12.2012 00:09
img img
Re: dotaz
On line poradna
02.01.2013 21:34