ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 299,00 Kč (11,83 EUR)
naše cena 499,00 Kč (19,75 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 1 090,00 Kč (43,14 EUR)
naše cena 590,00 Kč (23,35 EUR)


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Akne a jeho léčba

Akné a jeho léčba

Co je vlastně akné?

Akné (latinsy acne vulgaris) patří mezi nejčastější kožní onemocnění mastné pleti. V pubertě se vyskytuje téměř u každého člověka, v dospělosti spontánně mizí.

Někdy přetrvává do 30 let i déle. Je pro pacienta zátěží, která se nesmí podceňovat. Projevy onemocnění jsou provázeny zvýšenou produkcí kožního mazu, tzv. seboreou, poruchou rohovění ve vývodech folikulů mazových žláz a tvorbou tzv. komedonů (černé tečky). Následně pak vznikají zánětlivé papulky, pustule (hnisavé infiltrované kožní projevy) až hnisavé uzly (abscesy) a onemocnění ústí ve tvorbu jizev.
Vznik akné závisí na mnoha příčinách - dědičnosti, poruše rohovění, tvorbě mazu, hormonech, mikrobiální flóře...

Zevně se akné projevuje třemi základními formami

Akne komendové (Acne comedonica)

Otevřené a uzavřené komedony (bílé a černé tečky) se nacházejí převážně na tváři, zánětlivé pupínky se skytují jen ojediněle.

V pubertě akné začíná nejprve na nose, potom na čele a tvářích.

Při tvorbě jen jednotlivých komedonu jde o lehkou formu průběhu, u početných (stovky) uzavřených komedonu je onemocnění těžší a náročnější na léčbu.

Téměř vždy se vyskytuje zvýšená tvorba mazu.

Akne papulo-pustulozní (Acne papulopustuloza)

V popředí klinického obrazu acne papulopustulosa jsou zánětlivé pupínky, vřídky a pupínky s bělavým vrškem plným hnisu. Pokud zánět pronikne do hloubky, vznikají až bolestivé furunkly. Vzhledem k hloubce postižení je velké nebezpečí tvorby jizev. U zánětlivých forem akné jsou komedony malé, téměř nepozorovatelné, takže vzniká dojem, že úplně chybějí.

Onemocnění muže mít lehký pruběh s malým počtem pupínků, nebo těžký s početnými hnisavými pupínky, jako i uzly na tváři, krku, na hrudníku, zádech a ramenech.

Vždy se vyskytuje zvýšená tvorba mazu.

Acne conglobata

Acne conglobata je nejtěžší forma akné, častěji se vyskytuje u mužů. Vážné kožní změny s bolestivými uzly bývají následovány  jizvami, někdy až keloidními. Cysty často přetrvávají několik let a nemají sklon k hojení. Acne conglobata se muže šířit i na oblasti, které bývají jinak akné jen zřídka postižené.

.

A pak tu máme další (méně časté) formy akné.

Acne cosmetica

Typické je onemocnění žen mimo běžný věk u akné.

Mezi 20. a 40. rokem se vytvoří na tvářích, jařmových obloucích, bradě a čelních hrbolech po neodborném dlouhodobém užívání komedogenně pusobících látek (mastná kosmetika – noční krémy) hustě rozložené malé, uzavřené komedony. Komedony se zanítí a mohou se měnit v indurované uzly.

Před a pomenstruační akne a akne v menopauze

U mnohých žen bez acne vulgaris přibývají zánětlivé vyrážky v době před menstruací či po ní, obvykle v oblasti  úhlu dolní čelisti a na bradě. Podobné příznaky se nezřídka pozorují po vysazení hormonální antikoncepce, po porodu a někdy i v menopauze.

Akne novorozenců

U některých dětí se hned po narození tvoří uzavřené komedony,a někdy i hnisavé pupínky (acne neonatorum). Tato lehká forma akné spontánně ustupuje za několik měsíců.

.

Proč akné vzniká?

Akne řadíme do skupiny onemocnění mazových žláz - postihuje vývod mazové žlázy a uzavře jej

Může za to:

1) zvýšená tvorba mazu, která je způsobena především vlivem mužských pohlavních hormonů (androgenů), v dospívání se jejich hladiny zvyšují, zvyšuje se tedy i tvorba mazu

2) zvýšená produkce rohoviny, která vede k ucpání vývodů folikulů, vzniká jakási zátka, za kterou se hromadí maz, což vede k rozšíření vývodů a vzniku nezánětlivých projevů akné - komedonů

3) pomnožení bakterií - tukové složky mazu jsou výživným zdrojem pro četné bakterie, především Propionibacterium acnes, které přispívají tvorbě zánětlivých ložisek -pustul

.

Jak léčit různé druhy akné?

Acne comedonica

Nejúčinnější je léčba odstraňující komedony a bránící jejich vzniku. K tomuto cíli je vhodná zevní aplikace tretinoinu nebo isotretinoinu ( látky odvozené od vitaminu A) či benzoylperoxidu ve formě krému, gelu či roztoku (Airol, Retin A,Isotrex) . Tyto látky omezují tvorbu mazu a uvolňují rohovinou ucpané folikuly. Tato terapie zpusobuje vedlejší účinky ve formě přechodného zarudnutí kůže, olupování, svědění i krátkodobého zhoršení akne.

Dalšími látkami se stejným účinkem jsou benzoylperoxid a kyselina azelaová. Benzoylperoxid se užívá zpravidla ve formě gelu (Aknefug-oxid, Akneroxid, Eclaran).. Nežádoucím vedlejším účinkem je bělicí efekt na vlasy a tmavé textilie.

Kyselina azelaová  (Skinoren, Aknoren) pusobí antibakteriálně

Acne papulopustulosa

Každá zánětlivá vyrážka akné začíná komedonem, a proto je duležitá léčba olupováním (tretinoin, isotretinoin, benzoylperoxid, kyselina azelaová). Terapie se zpravidla kombinuje se zevní aplikací antibiotik, a to erythromycinu (Aknefug-EL, Aknemycin, Zineryt) atd.

U výraznějších projevu je indikována vnitřní aplikace antibiotik.

Acne conglobata

Léčba tohoto závažného onemocnění patří do rukou zkušeného kožního lékaře

.

Možnost léčby jizev

  • ošetření laserem na specializovaném pracovišti
  • chemický peeling ( odstranění povrchové vrstvičky pokožky)
  • mechanická dermabraze

Hledáte ty pravé produkty? Podívejte se na tyto!

.

Jak postupovat při léčení?

Správnou léčbou je možné zkrátit průběh, zmírnit závažnost nemoci a vyloučit obávané komplikace (jizvy). Těžké formy akné (acne conglobata, acne inversa) mohou trvat celý život a vyžadují nepřetržitou léčbu. V posledních letech se terapie akné radikálně změnila. Dnes přichází v úvahu cílená léčba zaměřená na různé stupně závažnosti a formy rozsahu onemocnění.

Velmi nutná jsou režimová opatření a správná péče o pleť. Veškerá kosmetika, kterou používáme by měla být tvz.nekomedonní.

Podívejte se, které produkty doporučujeme my.

.

Postup léčby

1) Čištění pleti

Čištění pleti je velmi důležité. Přečtěte si o něm samostatný článek! Špatně volená hygiena pokožky (především nadměrné používání vysušujících přípravků s etanolem) je výrazným rizikovým faktorem.

Není vhodné pleť často mýt (zvláště běžným glycerinovým mýdlem), kůže je pak nadměrně vysušována a tvorba mazu se dále stupňuje.

Doporučuje se nepoužívat mýdlo ale speciální čistící přípravky (gely, vody) pro problematickou mastnou pleť.

Vhodné produkty najdete tady.

2) Dekorativní kosmetika

Měla by být vždy speiálně určena pro problematickou mastnou pleť.

Nevhodně zvolený přípravek, může akne výrazně zhoršovat.

Zkuste naše dermomake-upy!

3) Odstraňování komedonů

To je poměrně náročným úkonem a je lépe ho přenechat zkušené kosmetičce. Nesprávným provedením se pokožka traumatizuje, což zhoršuje postižení zánětem. Následkem pak může být trvalé jizvení a změny pigmentu.

.

Jak upravit svůj jídelníček?

Potraviny neovlivňují ani množství nebo složení mazu, ani tvorbu komedonu.

Všeobecný zákaz oblíbených pochutin nebo potravin (čokoláda, zmrzlina, ořechy, maso) je třeba upravit individuálně podle zkušenosti pacienta.

Vyloučit je třeba zvýšený příjem potravin obsahujících jod nebo brom, multivitaminových šťáv (vitaminy B), které mohou podpořit tvorbu zánětu.

.

Jakou literaturu jsme použili?

MUDr.Milena Jirásková,CSc : Akne vulgaris, stále aktuální téma, časopis Remedia

SynCare Informace pro pacienty

https://www.canatura.com/muze-cbd-pomoci-zbavit-se-akne


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Nebyl zatím přidán žádný názor. Přidejte svůj názor nebo dotaz jako první.

NGMyZj