• Poštovné - doporučená zásilka České pošty při objednávce nad 1500,- Kč ZDARMA !
  • K nákupu nad 3000,-  dárek !

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 619,00 Kč (25,29 EUR)
naše cena 1 480,00 Kč (60,46 EUR)

KONTAKTY

Mediderm
Nádražní 386
Tlumačov 76362
napište nám
MUDr.Petra Gelnarová
IČ 87445719 DIČ CZ6959184122

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 469,00 Kč (19,16 EUR)
naše cena 569,00 Kč (23,24 EUR)
naše cena 489,00 Kč (19,98 EUR)


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


» Hyperpigmentace
Hyperpigmentace

Hyperpigmentace - takto odborně nazýváme hnědé ohraničené skvrny na kůži . Tyto skvrny jsou nejčastěji vyvolány nadměrnou tvorbou kožního barviva (melaninu) na ohraničeném místě.   Roli hrají ale i další faktory - četnost cév v kůži, přítomnost zánětu, metabolická onemocnění atd. Typickou lokalitou, kde se hyperpigmentace objevují,  jsou místa na kůži vystavená slunečnímu záření - obličej a hřběty rukou. Častější výskyt je u žen, fototypů I a II ( světlá kůže), nejčastěji po 30. roce věku.

Velmi důležité je odlišit benigní a maligní hyperpigmentaci. Za benigní označujeme hyperpigmentace neškodné, které vznikají nejčastěji po nadměrném slunění, v průběhu těhotenství, po zánětech kůže typu akne( jizvy v místě zhojení pustuly). Nejčastější maligní hyperpigmentací je zhoubný nádor melanom. Při nejistotě, zda se jedná o benigní či maligní hyperpigmentaci vždy konzultujeme odborníka - zkušeného dermatologa.

Nejčastější příčiny benigních hyperpigmentací

1) Sluneční záření - tvorba melaninu je závislá na intenzitě dopadajícího záření. Pokud se snažíme zesvětlit pigment, je nezbytné vyhnout se opalování i soláriu a pokožku krýt krémem s ochranným filtrem ( velmi vhodné je používanné krémy s vysokými yfzikálními faktory - nad SPF 19)

2) Vrozené dispozice

3) Pozánětlivé zhnědnutí kůže - kožní choroby ( akne, bakteriální infekce...) mohou vyvolat změny barvy kůže

Nejčastější hyperpigmentace vhodné pro zesvětlování kosmetickými prostředky

1) Solární lentigo - vzniká jako důsledek nadměrné expozice slunečnímu záření. Pigmentace se objevují především v obličeji a na rukou

2) Melasma (chloasma) - ostře ohraničené hnědé skvrny v obličeji. Často jím trpí těhotné ženy nebo nastává také jako důsledek expozice slunečnímu záření často v kombinaci s některými léky.

3) Pozánětlivé hyperpigmentace - zánětlivá onemocnění kůže mohou mít za následek zvýšenou tvorbu pigmentu. Typickým příkladem je akne a jizvy, které vznikají po zhojení hnisavých pustul. Mohou to být však i jiná onemocnění - opary, plísňové infekce atd.

4) Pihy ( ephelides) -sklon k tvorbě pih je vrozený. Jsou geneticky podmíněné a vyskytují se zejména u rusovlasých nebo světlovlasých jedinců (tzv. keltský typ). Typicky se vyskytují v centrální části obličeje, na pažích, v horní třetině hrudníku nebo zad. Pihy sice lze zesvětlovat, vzhledem k vrozené dospozici se však často po zesvětlení objeví znovu.

Depigmentační přípravky

Bělení pigmentových skvrn je vždy dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje pravidelné ošetřování a stále dodržování pravidel ochrany proti slunečnímu záření. Snaha o zesvětlení pigmentu je již historicky velmi starým kosmetickým problémem. Ve starověkém Egyptě využívali vlastností citrusových plodů, Řekové pak některé druhy zeleniny, ve středověku používali rtuť. V roce 1961 se k bělení pigmentových melaninových skvrn začal používat hydrochinon , což je však látka toxická a kancerogenní. V současné době je proto používání hydrochinónu v bělících krémech od roku 2000 v Evropské unii zakázáno, v Čechách se však je možné setkat s přípravky individuálně dovezenými z USA, kde tato látka  zakázána není .

Novinkou jsou nyní tzv. diové kyseliny. Tyto kyseliny tlumí tvorbu melaninu a podporují jeho rovnoměrnou distribuci v pokožce. Dochází tak ke stírání hranic mezi hyperpigmentovaným ložiskem a okolní kůží. Jejich velkou výhodou je velmi dobrá snášenlivost. Můžou se proto bez ohrožení používat i v domácích podmínkách.Nejpoužívanější z této skupiny kyselin je kyselina azelaová (také někdy azelainová). Tato látka se běžně v přírodě vyskytuje v ovoci, zelenině a tělech organismů nevyjímaje člověka. Výhody kyseliny azeaové ve srovnání s ostatními depigmentačními látkami jsou nesporné.

  • pigment zesvětluje do úrovně přirozené barvy pokožky - tj. netvoří bílé skvrny
  • pigmentové skvrny se neobjevují znovu
  • působí rovněž jako AHA kyseliny a tím výrazně zjemňuje pokožku
  • je zcela netoxická

Další metodou zesvětlování pigmentových skvrn  je tvz. chemický peeling. Při této metodě dochází k rozrušení nejvrchnější části pokožky, při kterém dochází i k odstranění výše uložených melanocytů. Neodstraňuje však hlouběji uloženou pigmentaci. Provádí se působením některých kyselin, jako např. kyseliny glykolové, salicylové nebo trichlóroctové. Pouze některé přípravky jsou vhodné na domácí použití - vyšší koncentrace může používat již jen zkušená kosmetička, vysoké koncebtrace pak pouze dermatolog.

Z fyzikálních metod se využívá tzv. intenzivní pulzní světlo nebo speciální lasery.

Prevence hyperpigmentací

  • Zamezit nechráněné expozici slunečnímu záření
  • nepoužívat parfémovanou kosmetiku před a při opalování
  • nepodceňovat zánětlivé kožní infekce
  • alespoň jedenkrát ročně so nechat zkontrolovat všechna znaménka dermatologem


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ