• Poštovné - doporučená zásilka České pošty při objednávce nad 1500,- Kč ZDARMA !
 • K nákupu nad 3000,-  dárek !

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 329,00 Kč (13,44 EUR)
naše cena 659,00 Kč (26,92 EUR)

KONTAKTY

Mediderm
Nádražní 386
Tlumačov 76362
napište nám
MUDr.Petra Gelnarová
IČ 87445719 DIČ CZ6959184122

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 589,00 Kč (24,06 EUR)
naše cena 998,00 Kč (40,77 EUR)


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


»

Pohled do historie opalování


Opalování podléhalo i v historii řadě módních trendů. A tak se světlá pokožka střídala s bronzově opálenou.Ve starověkém Římě si běžně bohaté ženy zesvětlovali pleť rtutí. Opálená kůže znakem chudoby. Tato představa platila i pro většinu středověku. Anglický dramatik Shakespeare v komedii Mnoho povyků pro nic shledává neopálenou kůži za společensky významnější. Názor na barvu pokožky se v Evropě začal měnit až s průmyslovou revolucí, kdy vzhled člověka byl stále více
spojován s fyzickou přitažlivostí a méně se společenskou třídou. Přesto, po celé 18. a většinu 19. století byla bělost
kůže oceňována více než její opálení. Nejvíce byly ceněny krásky se sněhobílou pletí a pihami. Pravou vášeň po opálení s bronzovým nádechem zažehla až světoznámá modní návrhářka Coco Chanel, která se ve dvacátých letech minulého století na francouzské riviéře objevovala s dokonalým opálením velmi tvamé barvy. I když již v roce 1939 vyslovili američtí lékaři hypotézu, že některé druhy rakoviny kůže mohou souviset s nadměrným opalováním, první ucelená doporučení, jak se
účinně chránit před sluncem a jak se správně opalovat,se objevily až v 70. letech minulého století.

Účinek opalování na pokožku

Jedním z rozšířených omylů je názor, že opalovací krémy jsou potřeba pouze v létě - u moře a na horách. Sluneční paprsky mají však velmi závažný vliv na vaší pokožku.Za 90% příznaků stárnutí kůže je zodopvědno UVA a UVB záření.  Nedostatečná ochrana proti slunci může vést však nejen k předčasnému stárnutí ale i k tak závažnému onemocnění, jako je  rakovina kůže. Každodenní používání opalovacího krému je proto velmi účinným způsobem jak zamezit vráskám i rakovině kůže.

 

Slunce vyřazuje ultrafialové záření(UV paprsky), které se rozdělují do třech kategorií podle jejich vlnové délky
1. UVA záření proniká velmi hluboko do pokožky a způsobuje její předčasné stárnutí. Intenzita UVA záření se během dne nebo během roku nemění.Opalovací krém proto používejte každý den !UVA záření proniká i přes tenkou vrstvu skla nebo vody, přímo poškozuje naši genetickou informaci uloženou v jaderné DNA. Některé jeho účinky se neprojeví ihned, ale až po mnoha letech. Je označeno za hlavní rizikovou složku UV záření, která urychluje stárnutí pleti a bohužel přímo zapříčiňuje některé typy rakoviny kůže..
2.UVB záření proniká do vnější vrstvy pokožky, epidermis a povzbuzuje produkci melaninu způsobujícího
ztmavnutí kůže. Intenzita UVB záření záleží na denní a roční době.UVB záření má vyšší energii než UVA, ale větší rozptyl a menší schopnost průniku. Proto je snadněji odfiltrovanésklem nebo oděvem. Na druhé straně poškozuje buňky přímo a ihned. Je zodpovědné za hlavní projevy spálení kůže bezprostředně po opalování. I tento typ záření je odpovědný za rozvoj rakoviny kůže
3. UVC záření je vstřebáno zemskou atmosférou a nezpůsobuje poškození kůže.

 

Jak pečovat o pleť před, při a po opalování


Většina z nás používá pravidelně opalovací přípravky, aby chránily pleť při slunění. Méně je známa nezbytnost přípravy pleti na opalování a následná péče po opalování.

Péče o pleť před opalováním: Před opalováním je vhodné se osprchovat, aby pot a nečistoty nebránily účinku UV filtru a nevyvolávaly dráždění při opalování. Doporučujeme Sensitive hydratační tělový šampon (172).
Péče při opalování: Opalovací přípravek pečlivě rozprostřete na pokožku, ale nevtírejte jej. Nezapomeňte u na nos, ušní boltce, rty, nárty nohou nebo na znaménka a jizvy.
Péče po opalování: Po opalování se vždy osprchujte teplou, nikoli horkou! vodou bez mýdla. Poté zlehka pečlivě vetřete Hydratační tělový balzám (173) a aplikaci opakujte až 3 krát denně.
Péče při spálení kůže: V některých případech je nezbytné vyhledat lékařskou péči. Při mírnějším stupni doporučujeme Hydratační tělový balzám (173) a na menší plochy NEODERM krém (165).

SPF - Faktor ochrany proti slunečnímu záření

Na etiketě ochranného kosmetického prostředku při opalování se vždy setkáme s číselným údajem stupně ochrany (SPF) a někdy také s tvrzením o voděodolnosti prostředků. Spotřebitel si často klade otázku: Co tyto symboly značí a jsou údaje garantovány příslušnými testy?

Prostředky pro ochranu proti slunečnímu záření tvoří specifickou kategorii kosmetických prostředku. Na rozdíl od většiny kosmetiky musí prokázat účinek při zachycování UV záření. Míra schopnosti zachytit a pohltit UV záření je vyjádřena faktorem SPF - Sun Protection Factor. SPF značí stupeň ochrany před UV zářením po nanesení prostředku (například opalovacího krému) v vrstvě o tlouštce 2 mg/cm2. U průměrně velikého člověka to představuje rosprostření 32 gramů prostředku, chce-li chránit celé své tělo. Toto množství představuje polovinu obsahu tuby 75 ml nebo šestinu obsahu balení 200 ml.

Podle této metodiky by tedy jedno balení opalovacího prostředku mělo průměrnému člověku vystačit jen na několik opalování! Protože ale většina lidí používá ochranné prostředky při opalování v mnohem menší vrstvě, je nutné počítat s tím, že účinnost ochrany se tak oproti uváděnému SPF výrazně snižuje.

Výběr vhodných prostředků na ochranu proti slunečnímu záření

Vhodný prostředek pro ochranu proti slunečnímu záření vybereme následujícím způsobem.

Dobu, kterou chceme strávit při opalování podělíme dobou, během které se při opalování bez ochrany na naší pokožce ještě neprojeví známky začervenávání. Tento podíl udává vhodné SPF prostředku proti slunečnímu záření.

Příklad:

 • Doba, kterou chci strávit při opalování, je 120 minut.
 • Doba, při které se při opalování bez ochrany na mé pokožce ještě neprojeví známky začervenávání, je 15 minut.
 • SPF = 120 minut / 15 minut
 • SPF = 8
 • Měl(a) bych použít opalovací krém s ochranným faktorem 8 nebo více.

Metody stanovení SPF

V současné době existují dvě metody stanovení SPF. Proto se mohou přípravky různých firem při stejném SPF lišit v míře ochrany.

 • Metoda in vitro využívá spektrofotometrii
 • Metoda in vivo určuje SPF na základě minimální erytémové dávky

Celosvětově existuje několik modifikací výše uvedených metod. Některé práce (např. J. Hojerová, A. Medovcíkováa, M. Mikulab, Fotoprotective ef?cancy and photostability of ?fteen sunscreen products having the same label SPF subjected to natural sunlight, Int. Journal of Pharmaceutics, vol: 408, pgs: 27 – 38) dokumentují velké rozptyly mezi deklarovaným a skutečně zjištěným SPF a UVA PF u testovaných přípravků. Problém představuje standardizace množství aplikovaného přípravku při měření, rozptyl záření u fyzikálních filtrů nebo pokles filtrační schopnosti po prvním ozáření UV zdrojem (tedy i Sluncem).

V rámci EU je dnes za standardní považováno stanovení celkového SPF metodou in vivo. Kůže testovaných osob se ozařuje standardizovanými dávkami UV záření a měří se, jaká dávka vyvolá u testované osoby (probanda) zarudnutí kůže (jedná se o násobky MED = Minimální Erytémová Dávka). Následně se na jiné místo pokožky nanese přípravek s testovaným UV filtrem a stanovuje se, kolikrát prodlouží dobu při expozici UV záření, po které se ještě neobjeví zarudnutí.

V současné době (srpen 2011) je v přípravě ISO norma pro stanovení celkového SPF metodou in vitro (bez využití dobrovolníků) pomocí spektrofotometru. Již nyní je k dispozici norma pro stanovení UVA PF.

Typy UV filtrů na ochranu při opalování

Existují tři druhy UV filtrů:

 • chemické: jedná se zpravidla o organické molekuly, které po vstřebání do kůže  pohlcují UV záření ,odejímají mu část energie . Tím prodlužují jeho vlnovou délku a přeměňují je na neškodné záření jiné vlnové délky. Chemické filtry stále v kosmetice převládají. Nejzávažnějším problémem některých chemických filtrů je riziko vzniku fotoalergenů nebo fotosenzibilizujících látek z těcht molekul. Vysokoenergetické UV záření může štěpit vazby v chemických UV filtrech a dát vznik novým molekulám, které mohou mít nový vyšší toxický potenciál. Tyto přípravky by se měly aplikovat s předstihem, neboť účinnost závisí na dostatečném proniknutí do kůže.
 • fyzikální: dnes se jim dává jednoznačně přednost. Jedná se o anorganické látky existující ve formě jemných zrnek o různé velikosti. Fotony UV záření dopadnou na jejich povrch a srážkou ztratí část energie. Následně se odrazí aniž by měnily charakter fyzikálního filtru. Určitou nevýhodu fyzikálních filtrů je přítomnost bělavého filmu zvláště u vyšších koncentrací. Mikronizací lze tento jev omezit.
 • hybridní: jedná se o chemické UV filtry, které se chovají jako fyzikální, tj. na místo pohlcování odrážejí fotony UV záření. Hybridní filtry prokazují dobrou fotostabilitu a nízké zdravotní riziko blízké riziko fyzikálních filtrů.

Příklady UV filtrů dle INCI názvosloví:

 • Chemické: Benzophenone-3, Ethylhexyl Methoxycinnamate, 3-Methylbenzylidene Camphor)
 • Fyzikální: Titanium Dioxide, Zinc Oxide (Oxid zinečnatý není v seznamu oficiálních UV filtrů v rámci EU, avšak prokazatelně má velmi dobré UV filtrační účinky.)
 • Hybridní filtry: Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol

Požadavky na etikety

Evropská komise vydala dne 22.září 2006 Doporučení Evropské komise o účinnosti prostředků na ochranu proti slunečnímu záření a o uváděných tvrzeních, která s nimi souvisí (2006/647/ES) pdf.

Doporučení zatím není závazné, ale je otázkou času, kdy se objeví ve formě závazného nařízení.

Prostředky na ochranu proti slunečnímu záření by dle tohoto doporučení:

 • měly chránit před UVA a UVB zářením
 • neměly by se používat na etiketě slovní spojení:
  • 100% ochrana nebo úplná ochrana
  • opakovaná aplikace není za žádných okolností nutná
 • na etiketě by měla být varování:
  • nezůstávejte na slunci príliš dlouho
  • nevystavujte kojence a malé děti přímému slunci
  • nadměrná expozice slunci představuje vážné zdravotní riziko
  • aplikujte prostředek před zahájením slunění
  • k udržení ochrany opakujte aplikaci, zejména při pocení, po koupání nebo osušení ručníkem

Odolnost proti vodě a otěru

Voděodolnost prostředku na ochranu proti slunečnímu záření je pojem velmi relativní.

Žádný z dosud vyvinutých kosmetických prostředku neposkytuje záruku absolutní nesmývatelnosti při koupání. Tuto vlastnost nemají ani čistě tukové služky typu minerálních oleju, rostlinných oleju, vazelíny nebo silikonu. Míra smývatelnosti je nižší u emulzí v/o (voda vytvárí pri kontaktu s nimi kapky, které zůstávají na pokožce, aniž by se s emulzí pojily), ale ani v tomto případě nelze hovořit o 100% nesmývatelnosti.

Nejen voda, ale také utírání ručníkem nebo ležení na dece snižují množství aplikovaného prostředku na ochranu proti slunečnímu záření.

Vědecký výbor pro kosmetiku Evropské unie doporučuje po každém koupání obnovit vrstvu takového prostředku bez ohledu na tvrzení o nesmývatelnosti ochranného přípravku.

Přesto existuje podstatný rozdíl v množství přípravku, které je nezbytné nanést na pokožku například po koupeli. Zatímco u emulzí o/v (spojitelné s vodou) dojte prakticky k úplnému smytí ochranného prostredku, emulze v/o (nespojitelné s vodou, viz výše) se smývají méne. Z uvedeného důvodu jsou emulze v/o vhodnejší pro ochranu proti slunečnímu záření. U těchto přípravků postačí po koupeli zpravidla nanést 50% původne aplikovaného množství prostředku. Přípravky v/o jsou sice dražší, ale ve výsledku představují finanční úsporu díky menší spotřebe pri opakované aplikaci.

Použitá literatura :Dr.et Mgr. Petr Svoboda
Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc.
Ambulance estetické dermatologie Syncare Plus, s.r.o.
Pekařská 3, Brno

zpravodaj SynCare 4/2015


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ