ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 750,00 Kč (29,79 EUR)
naše cena 689,00 Kč (27,37 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Periorální dermatitida

Periorální dermatitida

.

"Nemoc letušek"

Co to vlastně periorální dermatitida je?

.

Periorální dermatitida je chronické recidivující kožní onemocnění, které je charakterizované tvorbou drobných, živě růžových pupínků (papuly) o velikosti 1-2 mm na zarůžovělé spodině. Na povrchu pupínků je patrné jemné olupování.

Tento obraz může být někdy komplikován i tvorbou malých puchýřků nebo hnisavých pustulek (zánětlivě změněné pupínky s hnisavou čepičkou).

Onemocnění je lokalizované nejčastěji kolem úst (periorálně) – odtud i název, může však postihovat i jiné oblasti v centrální části obličeje a oblast kolem očí. Kožní změny vynechávají nepostižený úzký lem kolem rtů. Tyto projevy mohou pálit nebo svědit nebo je nemusíme cítit vůbec. Po odeznění akutního stadia onemocnění zůstávají na kůži přechodně místa se zvýšeným množstvím pigmentu.

Toto onemocnění postihuje hlavně ženy mezi 20. a 45. rokem života, může se však vyskytnout v kterémkoliv věku včetně dětí. Nejprve bylo toto onemocnění pozorováno u letušek, zejména díky jejich vysoké spotřebě kosmetiky. Odtud plyne také jeho český název – Nemoc letušek.

.

Jaká je příčina?

 

Přesná příčina periorální dermatitidy je zatím neobjasněná. Předpokládá se, že ji vyvolávají  především zevní vlivy, které onemocnění nejen provokují,  ale i udržují a  zhoršují.

Největší význam z nich mají pravděpodobně kosmetické přípravky (make-up, pleťové krémy, mýdla, čisticí vody, zubní pasty s obsahem fluoru, ústní vody).

Velmi úporné periorální dermatitidy vznikají především po dlouhodobé aplikaci hormonálních kortikoidních mastí, které při nesprávném použití porušují obranyschopnost kůže a mění kožní mikrofloru.  

Mezi další faktory vzniku patří UV záření (sluneční i umělé - solária), mechanická iritace (vousy partnera) a suchá kůže. Kůži dráždí i silice uvolňované při loupání kůry citrusových plodů, chlorovaná voda, prašné prostředí apod.

Dlouhodobé používání hormonálních krémů se pokládalo více než 30 let za prvotní příčinu periorální dermatitidy. V posledních letech však většina žen tyto preparáty nepoužívá, přesto počet onemocnění stoupá. Hledají se tedy jiné souvislosti. Bylo například zjištěno, že se toto onemocnění velmi často vyskytuje u lidí s vrozeně suchou kůží postiženou atopickým ekzemem.

Další kožní choroba, která velmi často předchází je akne, intenzivně léčené vysušujícími preparáty.

I nadměrné zvlhčení kůže po aplikaci hydratačních krémů (především, pokud jsou používány na noc) může způsobit poškození buněk rohové vrstvy kůže, jejich nadměrné bobtnání. To pak vede k vyplavení přirozených lipidů kožní bariéry a tím k následnému zvýšení vnímavosti kůže k zevním vlivům. Navíc bakterie, které se normálně vyskytují na kůži (tzv. fyziologická mikroflóra) může v tomto prostředí pronikat do spodních vrtstev kůže a vyvolat tam zánět.

.

Se kterou nemocí si periorální dermatitidu můžeme splést?

.

Perioráloní dermatitidu může napodobovat akne, seboroická dermatitida, rosacea, plísňová onemocnění kůže, atopický ekzem a řada dalších kožních chorob. Když kliknete na název, můžete si přečíst články i o těchto problémech.

.

Jak periorální dermatitidu léčit?

.

Tyto produkty doporučujeme my.

Léčbu závažnějších forem periorální dermatitidy je vždy vhodné konzultovat se zkušeným dermatologem. Terapie je zdlouhavá a problematická, neboť pokožka postižená periorální dermatitidou je velice citlivá.

Prvotní je vždy odstranění vyvolávající příčiny - přerušení aplikace veškerých kosmetických přípravků a hormonálních mastí – tak zvaná nulová terapie.

V místní léčbě se používaji antibiotika a chemoterapeutika jako metronidazol, erytromycin, klindamycin, klotrimazol, a další. Tyto léčiva by měla být podávána vždy v nemastném základě (např. gel, lotio). U těžkých forem je možná celková terapie antibiotiky (doxycyklin, minocyklin, tetracyklin, metronidazol).

Při velmi těžkých projevech jsou antibiotika podávána i v kombinaci s léčbou hormonální a podáváním Isotretinoinu.

Ve stadiu klinických zkoušek jsou tzv. lokální imunomodulátory a fotodynamická léčba.

Novinkou je nyní použití krému vytvářejícího na povrchu pokožky ochranný film (náhradní kožní bariéru) zabraňující odpařování vody zevnitř kůže  a přístupu škodlivin z vnějšího okolí (2DERM barierový krém).

Velmi důležitá je prevence, tj. omezení aplikace lokálních kortikosteroidů na obličej na minimum.

..

Jakou literaturu jsme využili?

.

MUDr. Hana Duchková, DrSc. ,Dematitis perioralis, časopis Dermatologie pro praxi 2008/2

doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc. ,Obličejové dermatozy, přehled a léčba, . časopis Interní medidina 2009/11


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

jajaj [94.112.232.*]

05.03.2016 10:08

PD

Zdravím. Ja som zápasila s PD počas tehotenstva- v podstate celých 9 mesiacov. Kožná !!!!! mi predpísala kortikosteroidy, ktoré môj problém nachvíľu zlepšili, ale po vysadení sa to rapídne zhoršilo. Nikdy som žiadne hormóny ani kortikosteroidy nebrala, až v tehotenstve kvôli PD po predpise lekárky!!!!!! Po dôkladnom googlení som problém začala riešiť roztokom jarish a olivovvým olejom, prevarená voda, žiadne krémy... Prvý týždeň to bolo najhoršie, pretože v noci ma to šialene svrbelo a nemohla som sa toho ani dotknúť. Každopádne to ustúpilo. Používala som krém bioderma ďalších 6 rokov a bola som bez príznakov. Teraz sa mi to zasa vrátilo. Dva roky som dosť intenzívne používala kozmetiku- tekutý makeup, púder. Celý čas bez príznakov, až kým som nevymenila štetec na nanášanie púdru - ten nový bol síce extra jemný, ale asi mi nejak narušil pokožku a asi za 2 dni sa objavila PDermatitída :( Ibaže ustáť PD, keď kvôli práci potrebujete vyzerať reprezentatívne a upravene a potrebujete do okolia vysielať signál, že sa o seba staráte, ste zdravá a happy...

ODPOVĚDĚT

Lenka [90.177.133.*]

05.09.2014 10:13

Enterosgel

Mně pomohl Enterosgel!

ODPOVĚDĚT

Kateřina [92.240.176.*]

18.02.2014 18:19

Co mi pomáhá ?

Zdravím všechny ! PD trpím asi dva a půl měsíce, na doporučení lékařky ( alergoložky ) jsem obličej mazala Protopicem 0,03% a dávala jsem si obklady Jarische...Moc mi to nepomáhalo, od minulé středy beru Zinek, B komplex, mažu Protopicem 0,1% ( je silnější ), použivám pastu bez fluoru a obličej oplachuji jedině převařenou vodou a musím říct, že se výsledky dostavují ! Ovšem na každého působí něco jiného...ale za zkoušku člověk nic nedá ( teda dá, ale když to pomůže, tak je člověk ochotnej zaplatit dá se říct cokoliv ) :)

ODPOVĚDĚT

Eva [194.12.42.*]

29.10.2013 16:25

Periorální dermatitida

Po dvou letech se mi opět vyskytla. Nejhorší kolem očí. Dnes jsem byla u MUDr. předepsala mi mastičku, která bude hotová zítra a ještě nějaký krém, teď nevím přesný název, recept má lékárník. Zatím to MUDr. zkouší bez Entizolu, tak jsem zvědavá. Nemám prý vůbec pít kávu. Nesmí se jíst ani citrusy. Je to děs! Po 2 roky jsem používala jen krém a gel na odličování Physiogel z lékárny a stejně se to objevilo. Z líčidel používám jen ojediněle rtěnku a tužku na obočí, jinak vůbec nic.

ODPOVĚDĚT

anett [194.228.11.*]

17.06.2013 12:28

opravdu účinná léčba!

Periorální dermatitida se u mě objevila díky používání kortikoidní masti Elocom. Takže pokud všem můžu poradit - kortikoidní masti VŮBEC nepoužívejte!! V tom nejhorším stádiu, kdy jsem měla periorální dermatitidu (tedy kolem úst, nosu i očí) jsem byla opravdu až psychicky na dně, protože pleť vypadala hrozně, nemohla jsem pomalu ani vycházet z domu...no prostě hrůza. Potom jsem si na internetu přečetla různé rady, co by mi mohlo pomoci a tak jsem vyzkoušela téměř vše, co se vyzkoušet dalo. A huráá, výsledek stál opravdu za to!! :) Už po 14 dnech se u mě objevilo výrazné zlepšení :)). A co jsem používala? Byl to Jarishův roztok - kterým jsem si umývala obličej; pasta Vitella ictamo - kterou jsem si mazala obličej 3x denně a krém Perioderm - kterým jsem si mazala postižená místa 2x denně. Začala jsem i užívat vitamín B a zinek. Takže pokud můžu doporučit, určitě tyto věci vyzkoušejte a brzy uvidíte výsledky, já jsem 100% spokojená! :)

ODPOVĚDĚT

Ada [147.231.138.*]

16.01.2014 14:35

Re: opravdu účinná léčba!

Dobry den, mam ten samy problem. Shodou okolnosti a vlastni hlouposti, jse Elocom tez pouzivala dlouhodobe na opravdu malinke problemy na kuzi. Po vysazeni, silene zhorseni a bolestiva dermatitida opravdu vsude...Po aplikaci Jariche a masti s dehtem a zinkem namichane na recept dermatolozky zlepseni, ale ne uplne, jde to pomalu...lekarka mi pred tydnem nasadila Entizol a doporucila vysadit vse ostatni.Mirne zlepseni, ale nic moc.Muj dotaz zni, jak dlouho Vam dermatitida trvala? Nejvice mne trapi oci, tez jste je mazala pastou? Prijde mi, ze po Jarischi je to prechodne trosku cervenejsi. Ted bojuji jiz mesic a tedy zlepseni od nejhorsiho ano, ale zadna slava. Dekuji a preji hezky novy rok, hodne zdravi, krasnou plet :-)

ODPOVĚDĚT

Judita [217.77.165.*]

11.11.2012 07:27

Antikoncepce

Dobry den, prvy krat sa toto neprijemne onemocnenie u mna vyskytlo pred tromi rokmi. Prve styri mesiace som si myslela, ze sa jedna o akne a snazila sa to riesit sama. Problem je, ze priebeh a forma u mna je uplne ina ako popisuju ostatny. Nevyzera to ako exem ale zopar velkych podkoznych lozisk v okoli brady, ktore velmi bolia a tazko sa hoja. Ked som navstivila koznu ambulanciu lekarka mi povedala, ze sa jedna o PD. Asi 4 mesiace som sa z toho dostavala a uspesne. Lenze asi tak pred tyzdnom som nasadila antikoncepciu a problem je zpat. Chcela by som sa opytat, ci antikoncepcia moze byt pricinou (pokial viem ano) a ake mam moznosti. Musim ju vysadit? Ak i nadalej budem antikoncepciu brat, dokazem to PD vyliecit? Dakuje

ODPOVĚDĚT

karla [93.99.165.*]

08.10.2013 18:27

Re: Antikoncepce

S PD jsem se týrala od 24 let. Nyní mi bude 43. No běs. Nevěřila jsem už ničemu, vyzkoušené snad vše. Mnoho nadějí a zklamání a výsledek. Obličej jako paviání zadek se všemi psychickými důsledky. Antikoncepci jsem dávno vysadila a znovu bych si ji dobrovolně určitě nevzala. Můj stav se však začal obdivuhodně zlepšovat po nasazení autopatické léčby a do dnes jsem za ní věčná.Opravdu vřele ji každému s čistýmsvědomím doporučuji, i když se na počátku tato léčba zdá poněkud neobvyklá. Znáte to ale i já byla tonoucí, který se stébla chytal.

ODPOVĚDĚT

On line poradna [217.197.144.*]

11.11.2012 22:28

Re: Antikoncepce

Dobrý večer ! Hormonální antikoncepce jistě může být příčinou zhoršení tohoto onemocnění. Určitě by bylo vhodné vyhledat Vašeho gynekologa a poradit se sním o možnosti změny preparátu či formy antikoncepce. MUDr.Petra Gelnarová mediderm.cz

ODPOVĚDĚT

Lucie [91.217.53.*]

04.08.2012 11:17

Periorální dermatitida

Dobrý den, trpím právě touto nemocí, už po druhé se mi to vrátilo a jsem z toho opravdu nešťastná, obvodní lekař mi předepsal hormonální roztok, který mě sice trochu pomohl, ale jen na chvíli, na kožním mě ho okamžitě zakázali a teď to mám o 100% horší, takže jsem dostala prášky a nějakou mast.Chci se zeptat jestli existuji nějaké bylinky, které napomáhají léčbě, či jestli má cenu zkoušet i konopnou mast!?Děkuji moc za radu.

ODPOVĚDĚT

Svobodov8 Lidie [81.0.197.*]

12.11.2012 12:49

Re: Periorální dermatitida

Trpím tímto onemocněním již několik let.Moje dermatoložka mne poučila , že nesmím používat žádné krémy na obličej, zejména na okolí nosu a úst,maximálně modrou indulonu, UV záření a používat mohu jen pastu na zuby zn. Stoma. Je možné, že na onemocnění má vliv helikobakter pylorí, alkohol,rtěnka a premenstruační období? Děkuji

ODPOVĚDĚT

On line poradna [217.197.144.*]

14.11.2012 11:51

Re: Re: Periorální dermatitida

Dobrý den ! Ano, všechny tyto záležitosti mohou mít vliv na stav kůže. MUDr.Petra Gelnarová mediderm.cz

ODPOVĚDĚT

On line poradna [217.197.144.*]

06.08.2012 11:16

Re: Periorální dermatitida

Dobrý den Lucie ! Problémem tohoto kožního onemocnění je to, že poškozená pleť může reagovat na jakoukoliv cizí látku velmi negativně. To je problémem i všech bylinkových přípravků. Nikdo Vám tedy dopředu nezaručí, že po jakékoliv bylinkové masti se Vám nález ještě nezhorší. Určitě bych Vám je tedy nedoporučila. Někdy je opravdu lepší, i když to nezní dobře, tzv. " nulová terapie"nechat pokožku odpočinout od všech cizorodých látek. Jestli Vám Váš dermatolog doporučil nějakou léčbu, musíte mu věřit a být trpělivá - zklidnění tohoto kožního onemocnění trvá velmi dlouho. MUDr.Petra Gelnarová mediderm.cz

ODPOVĚDĚT

ZjEwNzEz