ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 1 780,00 Kč (70,41 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Periorální dermatitida

Periorální dermatitida

.

"Nemoc letušek"

Co to vlastně periorální dermatitida je?

.

Periorální dermatitida je chronické recidivující kožní onemocnění, které je charakterizované tvorbou drobných, živě růžových pupínků (papuly) o velikosti 1-2 mm na zarůžovělé spodině. Na povrchu pupínků je patrné jemné olupování.

Tento obraz může být někdy komplikován i tvorbou malých puchýřků nebo hnisavých pustulek (zánětlivě změněné pupínky s hnisavou čepičkou).

Onemocnění je lokalizované nejčastěji kolem úst (periorálně) – odtud i název, může však postihovat i jiné oblasti v centrální části obličeje a oblast kolem očí. Kožní změny vynechávají nepostižený úzký lem kolem rtů. Tyto projevy mohou pálit nebo svědit nebo je nemusíme cítit vůbec. Po odeznění akutního stadia onemocnění zůstávají na kůži přechodně místa se zvýšeným množstvím pigmentu.

Toto onemocnění postihuje hlavně ženy mezi 20. a 45. rokem života, může se však vyskytnout v kterémkoliv věku včetně dětí. Nejprve bylo toto onemocnění pozorováno u letušek, zejména díky jejich vysoké spotřebě kosmetiky. Odtud plyne také jeho český název – Nemoc letušek.

.

Jaká je příčina?

 

Přesná příčina periorální dermatitidy je zatím neobjasněná. Předpokládá se, že ji vyvolávají  především zevní vlivy, které onemocnění nejen provokují,  ale i udržují a  zhoršují.

Největší význam z nich mají pravděpodobně kosmetické přípravky (make-up, pleťové krémy, mýdla, čisticí vody, zubní pasty s obsahem fluoru, ústní vody).

Velmi úporné periorální dermatitidy vznikají především po dlouhodobé aplikaci hormonálních kortikoidních mastí, které při nesprávném použití porušují obranyschopnost kůže a mění kožní mikrofloru.  

Mezi další faktory vzniku patří UV záření (sluneční i umělé - solária), mechanická iritace (vousy partnera) a suchá kůže. Kůži dráždí i silice uvolňované při loupání kůry citrusových plodů, chlorovaná voda, prašné prostředí apod.

Dlouhodobé používání hormonálních krémů se pokládalo více než 30 let za prvotní příčinu periorální dermatitidy. V posledních letech však většina žen tyto preparáty nepoužívá, přesto počet onemocnění stoupá. Hledají se tedy jiné souvislosti. Bylo například zjištěno, že se toto onemocnění velmi často vyskytuje u lidí s vrozeně suchou kůží postiženou atopickým ekzemem.

Další kožní choroba, která velmi často předchází je akne, intenzivně léčené vysušujícími preparáty.

I nadměrné zvlhčení kůže po aplikaci hydratačních krémů (především, pokud jsou používány na noc) může způsobit poškození buněk rohové vrstvy kůže, jejich nadměrné bobtnání. To pak vede k vyplavení přirozených lipidů kožní bariéry a tím k následnému zvýšení vnímavosti kůže k zevním vlivům. Navíc bakterie, které se normálně vyskytují na kůži (tzv. fyziologická mikroflóra) může v tomto prostředí pronikat do spodních vrtstev kůže a vyvolat tam zánět.

.

Se kterou nemocí si periorální dermatitidu můžeme splést?

.

Perioráloní dermatitidu může napodobovat akne, seboroická dermatitida, rosacea, plísňová onemocnění kůže, atopický ekzem a řada dalších kožních chorob. Když kliknete na název, můžete si přečíst články i o těchto problémech.

.

Jak periorální dermatitidu léčit?

.

Tyto produkty doporučujeme my.

Léčbu závažnějších forem periorální dermatitidy je vždy vhodné konzultovat se zkušeným dermatologem. Terapie je zdlouhavá a problematická, neboť pokožka postižená periorální dermatitidou je velice citlivá.

Prvotní je vždy odstranění vyvolávající příčiny - přerušení aplikace veškerých kosmetických přípravků a hormonálních mastí – tak zvaná nulová terapie.

V místní léčbě se používaji antibiotika a chemoterapeutika jako metronidazol, erytromycin, klindamycin, klotrimazol, a další. Tyto léčiva by měla být podávána vždy v nemastném základě (např. gel, lotio). U těžkých forem je možná celková terapie antibiotiky (doxycyklin, minocyklin, tetracyklin, metronidazol).

Při velmi těžkých projevech jsou antibiotika podávána i v kombinaci s léčbou hormonální a podáváním Isotretinoinu.

Ve stadiu klinických zkoušek jsou tzv. lokální imunomodulátory a fotodynamická léčba.

Novinkou je nyní použití krému vytvářejícího na povrchu pokožky ochranný film (náhradní kožní bariéru) zabraňující odpařování vody zevnitř kůže  a přístupu škodlivin z vnějšího okolí (2DERM barierový krém).

Velmi důležitá je prevence, tj. omezení aplikace lokálních kortikosteroidů na obličej na minimum.

..

Jakou literaturu jsme využili?

.

MUDr. Hana Duchková, DrSc. ,Dematitis perioralis, časopis Dermatologie pro praxi 2008/2

doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc. ,Obličejové dermatozy, přehled a léčba, . časopis Interní medidina 2009/11


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

PD
jajaj
05.03.2016 10:08
Enterosgel
Lenka
05.09.2014 10:13
Co mi pomáhá ?
Kateřina
18.02.2014 18:19
Periorální dermatitida
Eva
29.10.2013 16:25
opravdu účinná léčba!
anett
17.06.2013 12:28
img img
Re: opravdu účinná léčba!
Ada
16.01.2014 14:35
Antikoncepce
Judita
11.11.2012 07:27
img img
Re: Antikoncepce
karla
08.10.2013 18:27
img img
Re: Antikoncepce
On line poradna
11.11.2012 22:28
Periorální dermatitida
Lucie
04.08.2012 11:17
img img
Re: Periorální dermatitida
Svobodov8 Lidie
12.11.2012 12:49
img img img
Re: Re: Periorální dermatitida
On line poradna
14.11.2012 11:51
img img
Re: Periorální dermatitida
On line poradna
06.08.2012 11:16
ZDA0M