ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 750,00 Kč (30,37 EUR)
běžná cena 309,00 Kč (12,51 EUR)
naše cena 280,00 Kč (11,34 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Kuperóza a rosacea

Rozšířené cévky v obličeji

Kuperóza a rosacea

.

Jaký je rozdíl mezi kuperózou a rosaceou?

V kosmetice se výraz kuperóza používá pro kapilerektázii (trvale rozšířené, kůží prosvítající, velmi drobné kožní cévky kapiláry na pokožce, nejčastěji na obličeji).

Kuperóza samotná není onemocnění, spíše jen kosmetická vada.

Choroba se však může vyvinout v dalším stadiu a nese název acne rosacea - růžovka. To je již chronické zánětlivé onemocnění převážně ve střední části obličeje. Postihuje obě pohlaví, nejčastěji jím však trpí ženy mezi 30.–50. rokem věku s fototypem I. a II. stupně. Často současně postihuje oči - zažíváme nesnášenlivost prudkého světla, pocit cizího tělíska, bolestivost očí. Rosacea je časté onemocnění. Postihuje přibližně 10 % populace a je příčinou estetických handicapů a psychických stresů. Bývá často spojováno se stigmaty okolo alkoholismu.

.

Co je příčinou?

Někdy máme pro nemoc genetickou dispozici. Jindy je však příčinou zvýšená pohotovost k zánětu a mikrobiální vlivy, zejména chronická infekce Helicobacter pylori v zažívacím traktu.

.

Jak nemoc vypadá?

Kuperóza se projevuje červenáním kůže již ve věku kolem 20 let hlavně ve středu obličeje, někdy i na hrudi.

Nejprve jsou skvrny přechodné, později i trvalé. Vznikají kvůli prudkým změnám teploty, intenzivnímu slunečnímu záření nebo emocionálnímu stresu. Na kůži se objevují drobné rozšířené cévky a dostavuje se pocit pálení kůže.

Červenání kůže, které není vhodně ošetřováno nebo léčeno se může postupně zhoršovat. Ve věku okolo 40 let se mohou začít objevovat drobné papulky (pupínky) a pustuly (hnisavé puchýřky). Někdy se na povrchu objevují i jemné šupiny. Na rozdíl od akné nejsou patrné komedony.

 

Onemocnění se stává závažným, dochází ke stádiu kuperózy a rosacei (růžovky).

Typicky je postižen nos, tváře, čelo a brada, vzácněji se může rosacea šířit i k oblasti uší a na krk.

.
Jaká jsou stádia rosacei?


Existují 4 progresivní stádia choroby rosacea

  1. Erytróza - zčervenání obličeje zejména po požití horkých a dráždivých potravin, pití alkoholu nebo po stresu
  2. Kuperóza - objevuje se trvalé zarudnutí, rozšíření malých povrchových cév
  3. Papulopustulární rosacea - ke kuperóze se připojí zánětlivé projevy na kůži (pupínky a hnisavé puchýřky)
  4. Rhinophyma - ztvrdnutí částí obličeje, obvykle u mužů, nejcharakterističtějším rysem je rhinophyma (velký brunátný, vystupující nos)

.

Jak rosaceu a kuperózu léčit?

Léčba rosacei patří do rukou zkušeného dermatologa.

Mírnější formy onemocnění dobře odpovídají na lokální léčbu metronidazolem, kyselinou azelainovou nebo klindamycinem.

U těžších případů se používá celková terapie antibiotiky.

.

Jak se starat o pleť s rozšířenými cévkami?

Kuperozní pleť je vždy pletí citlivou, reagující nadměrně na jakékoliv podráždění, proto na ni musíme používat pouze přípravky určené pro ošetření citlivé pokožky. Ideální jsou speciální přípravky přímo pro kuperozní pleť. Jinak dochází velmi snadno k podráždění a novému vzplanutí onemocnění. Kosmetika by měla být lehká, dobře roztíratelná.

Navíc však pokožka vyžaduje doplňující specifické ošetření zaměřené na prevenci rozvoje kapilerektázií.

Zásadně je nutná především důsledná ochrana kůže před slunečním zářením, které výrazně zhoršuje průběh onemocnění. Ideální jsou ochranné přípravky s vysokým SPF. Nejlépe tolerované jsou fyzikální filtry obsahující titanium dioxid a zinkoxid.

I v klidovém období, bez zánětlivých papul, přetrvává rozšíření cév způsobující červené zbarvení tváří. Ideální kosmetikou jsou v těchto případech prostředky se zelenými pigmenty, které díky barevnému spektru maskují červenou barvu pokožky. Účinné jsou prostředky s rostlinnými výtažky, které tlumí zánětlivou reakci, a tím zklidňují podrážděnou pokožku.

Důležité je i omezit vlivy, které mohou nemoc zhoršit - alkohol, kořeněná jídla, horká jídla a nápoje, silný vítr, horké koupele, sauna, vlhko a dlouhé namáhavé cvičení.

Rosaceu nelze trvale vyléčit, ale správnou péčí o pokožku je možné onemocnění udržovat v mírnější formě a prodlužovat bezpříznakové období.

.

A teď už k samotným přípravkům!

Souhrnně si naše přípravky můžete prohlédnout tady!

.

Čištění pleti

Pleť je třeba čistit velmi jemně. Ráno a večer obličej opláchněte vodou, neutírejte, jen lehce osušte lehkými doteky ručníku. K důkladnému očištění používejte produkty bez obsahu alkoholu a parfémů, určené pro citlivou pleť. Nikdy nepoužívejte peeling.

ISIS AQUARUBORIL micelární odličovací roztok určený speciálně pro pleť s rozšířenými cévkami. Čistí pleť, odstraňuje makeup

ISIS RUBORIL LOTION zklidňující odličovací mléko, čistí pleť, odstraňuje make-up

SynCare Čistící emulze Lacrima čistí a zklidňuje pleť

.

Ošetření pleti

Každý den používejte lehce rozíratelný hydratační krém, který neucpává pory, zmírňuje zarudnutí, zklidňuje pokožku, je bez parfému a alkoholu.

ISIS RUBORIL Expert S  krém proti zarudnutí určený pro suchou pleť - barevně sjednocuje, zklidňuje, hydratuje

ISIS RUBORIL Expert M krém proti zarudnutí určený pro mastnou pleť - barevně sjednocuje, zklidňuje, hydratuje

ISIS RUBORIL Expert Intense koncentrovaný krém ideální pro lokalizované zarudnutí - zacílení na místo zarudnutí, sjednocuje, hydratuje, zklidňuje

ISIS METRORUBORIL® AZ  účinně snižuje intenzitu závažného zarudnutí pleti a rozšířený malých cév. Tento koncentrovaný přípravek obsahuje 15% kyselinu azelaovou - je vhodnýi při zánětlivých projevech na kůži ( pupínky...)

SynCare mico ampoles VENECTINE sérum snižující zarudnutí pleti, brání rozšiřování malých cév

.

Ochrana pleti a tónování

Přes den je nutné pleť chránit před UV zářením. K zamaskování začervenání používejte vhodný tónovaný krém.

ISIS RUBORIL Expert 50+  tónovaný krém s vysokým ochranným UV faktorem SPF 50+ , barevně sjednocuje, matuje, hydratuje

SynCare DECONGENESIA CC tónovaný krém s ochranným fakrotrem SPF 20+, působí proti zčervenání pokožky, zpevňuje stěnu drobných cév

ISIS EVEBLOCK 50+ Tinted Compact speciální přípravek  s vysokou UV ochranou SPF 50+ určen pro velmi citlivou pleť - obsahuje 100% pouze minerální fitry, hypoalergenní, nekomedonní

 

Jaké zdroje jsme využili?

Rosacea, MUDr.Ivana Krajsová, Dermatologie pro praxi 2/2007

Informační materiály firmy SynCare, ISIS

https://www.canatura.com/muze-cbd-pomoci-zbavit-se-akne


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

NDVhNz