ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 595,00 Kč (24,09 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Lupy

Lupy a seboroická dermatitidaVlasy měl krásné, plavé, padaly mu po ramenou a šíji až téměř k půli zad. Díky rodové dispozici se bohatě vlnily, a tak byly dost možná ještě delší. Jen jedna věc trápila urozené vlasy již od dětství. Sotva mu je umyli, brzy se objevily malé bílé šupiny. Čím více jich bylo, tím více ho hlava svědila a on si ji často rozškrábal až do krve. Král – dítě, Ladislav Pohrobek, dle všeho trpěl známkami seboroického ekzému. Jak banální choroba v porovnání se skutečnou příčinou jeho smrti, kterou mu v pouhých 19 letech byla leukémie.

(Vladimír Liška, Osudy mocných, Brno, Listy, 1991).

.

Lupy nebo seborea?

S tvorbou lupů ve vlasech se v pruběhu života setká každý druhý člověk. Projevy jsou různě vystupňované. V mnoha případech si jich postižení ani nevšimnou.

Drobné bílé šupinky jsou ve skutečnosti zrohovatělými zbytky buněk pokožky, které jsou ,,slepené" v různé míře kožním mazem. Dle tohoto faktoru rozlišujeme tak zvané suché a mastné lupy.

Jsou-li projevy intenzivně vystupňovány, vidíme až bílé nánosy drobných lupů na oděvu. Někdy stačí jen lehké prohrábn u tí vlasů hřebenem nebo rukou. Kůže ve vlasech bývá zarudlá, často intenzivně svědí a zánět přechází i na čelo a nosoretní rýhy.

Typickým projevem je v mnoha případech nápadná mastnota pleti. Takový stav nazýváme seboroickou dermatitidou (o té se více dovíte tady).

.
Lupy jako projev plísňové infekce
Až v 90% případů zjistíme na vlasech a pokožce, ze kterých vlasy vyrůstají (skalp) přítomnost mikroskopické kvasinky Malassezia furfur (Pityrosporum ovale).

Ta se za dosud nezcela jasných podmínek (význam mají i imunitní mechanizmy) přemnoží a působí zánět kůže, na který organizmus reaguje zvýšenou deskvamací (tvorbou
kožních šupin) a také zvýšením tvorby mazu. Tento stav nastane asi ve 30% případů.

Doprovodně se objeví často úporné svědění a typické zarudnutí nejčastěji za ušima, v oblasti týlu nebo na hranici vlasů a čela. Přestože má výše popsaná forma lupů infekční podklad, neexistují důkazy přenosu z člověka na člověka.

Komplex projevů lupů ve vlasech s tvorbou šupin v obočí nebo v nosoretních rýhách doprovázený zvýšeným mazotokem (seboreou) nazýváme seboroickou dermatitidou. Postižené osoby mají často nápadně mastnou, zarudlou pleť. Tvorba šupin může vést i kosmetičku k závěru, že pleť je suchá. Jakýkoliv mastný krém však stav výrazně zhorší! Léčba musí být vedena zkušeným dermatologem, je komplexní a dlouhodobá. Často je nezbytná systémová antimykotická terapie.

.


Lupy jako projev nevhodné péče o vlasy

Zdaleka ne všechny lupy jsou zapříčiněny kvasinkovou infekcí. Přibývá případů, kdy je na vině nevhodná péče o vlasy.

Zejména suché lupy vznikají jako reakce na dlouhodobé vysušování a dráždění kůže barvami na vlasy, studenými vlnami nebo fixačními přípravky pro tvarování účesu. Dramatické změny vlasu a pokožky působí i jejich pravidelné odbarvování.

.
Jak reagují lupy na roční období?

Infekční lupy a seborea se pravidelně zhoršují v letním období. Ovšem pobyt u moře a koupele ve slané vodě mohou stav výrazně zlepšit.

Naopak tak zvané suché lupy nabývají intenzity v zimě.


Jaké přípravky si zvolit?

Podívejte se na náš výběr

.

Jak vám SynCare může pomoct?

Strategie přípravků SynCare proti lupům vychází ze dvou principů.

.

Cílené působení proti zmiňované kvasince

(i dalším mikrobům) pomocí látky ciklopirox olamin a komplexu SEBOMINE® od francouzské
firmy SEDERMA, který tlumí aktivitu mazových žláz

.

Použití šetrných látek

Použití šetrných látek pro péči o vlasy a pleť typu mycích složek na bázi cukerných esterů v Šamponu proti lupům nebo zcela nemastných přípravků, jakým je Gel při aktivní akné. I když je jeho primární použití při akné, je mimořádně účinný pro zvládnutí stavů s intenzivní tvorbou šupin v obočí nebo nosoretních rýhách při seboroické dermatitidě.

.

Neopomeneme zdůraznit, že pokožka je při tvorbě lupů a při seboroické dermatitidě velmi citlivá. Proto pleť omýváme pleťovými syndety typu Čisticího gelu BIO CPK.

Pokud v určitých případech pociťuje člověk při léčbě suchost pleti, zvolíme zcela nemastné krémy – například SEBUNORM krém nebo GlycoRETINAL +C creame. Předjejich použitím vždy krém vyzkoušíme pomocí vzorku.

.

Odkud jsme čerpali?

Ambulance estetické dermatologie SynCare, Pekařská 3, Brno


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

M2E5MG