ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 689,00 Kč (27,31 EUR)
naše cena 299,00 Kč (11,85 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Padání vlasů - Alopecie

Alopecie

Co vlastně alopecie je?

Stále časteji se setkáváme s problematikou zvýšeného padání vlasů. Tento problém trápí lidstvo od pradávna. Již ve starém Egyptě jsou zmiňovány léčitelské postupy, které mají vypadávání vlasů zabránit. Od té doby naše vědecké znalosti pokročily. I tak však tento problém sužuje a velmi frustruje velké množství pacientů. Každému z nás přirozeně vypadá 100 - 300 vlasů za den. Jedná se o zcela fyziologický jev. Pokud ale dojde k vypadávání většího množství vlasů, jedná se o tzv. efluvium.

Pojem alopecie již znamená stav sníženého ochlupení v místech, kde jsou za normálních okolností vlasy přítomny.

.

Jaké jsou její příčiny?

Možných příčin zvýšeného vypadávání vlasů je celá řada. Mohou to být např. příčiny traumatické (nevhodné ozdoby vlasů, vyškubávání, tah dlouhých vlasů), některá infekční onemocnění, vliv užívaných léků, nedostatek některých vitaminů a prvků (např. železo, selen, zinek, měď..), psychická a fyzická zátěž (stavy po porodu, operacích...).

.

Co je třeba vyšetřit?

Pro volbu správné léčby je především třeba stanovit správnou diagnózu.

K základním druhům vyšetření u pacienta s alopecií patří anamnéza, kdy je třeba pátrat po chorobách vlasů, štítné žlázy, onkologických onemocněních... a to nejen u samotného pacienta, ale i v jeho rodině. Je třeba zjistit všechny léky, které pacient užívá, prodělané úrazy, operace a infekční onemocnění.

Dále je potřeba vyšetřit objektivně. Zde nás zajímá kvalita vlasů, stupeň prořídnutí, lokalita, ale i jiné příznaky na kůži nehtech nebo sliznicích.

Dále je možné vyšetřit tzv. trichogram - mikroskopické vyšetření kořenů vlasů.

.

Jaké jsou druhy alopecie?

Rozeznáváme dva základní druhy alopecie - difuzní a ložiskovou neboli areátní.

Difuzní alopecie

Nejčastější příčinou difuzního vypadávání vlasů je tzv. androgenní alopecie. Uplatňuje se zde genetická predispozice, prodělaná psichycká nebo fyzická zátěž, užívání některých léků...

Léčba i průběh se velmi liší u mužů a žen. U mužů je průběh pozvolný, ustupuje především přední vlasová linie, dochází k řídnutí vlasů nad čelem, na temeni se objevuje lysina. U žen dochází spíše k difuznímu řídnutí kštice, přední vlasová linie zůstává zachována.

Léčba je v obou případech jak místní, tak celková.

Ložisková alopecie

Při ložiskové alopecii by měl být vždy pacient vyšetřen zkušeným dermatologem. Příčina není jednoznačně známá. Uplatňuje se zde zánětlivý proces v kůži, který způsobuje ložiskové vypadávání vlasů a vznik "lysin". Ložiska mohou být ojedinělá i mnohočená, velikosti od několika milimetrů a po několikacentimetrové mapy. Důležité je, že postižení kůže může být spojeno s dalšími chorobami. Léčba bývá obvykle zahájena místním podáním přípravků s kortikoidy. Doplněna může být fototerapií. Doporučuje se i užívání vitaminu B a některých minerálů (zinek, hořčík, selen).

.

Trápí vás vypadávání vlasů?

Podívejte se, jaké produkty nabízíme my!


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

MTczOGUzM