ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 595,00 Kč (23,52 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 590,00 Kč (23,33 EUR)
naše cena 1 090,00 Kč (43,09 EUR)


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Alergie na slunce

Solární dermatitida, alergie na Slunce

Trocha fyziky na úvod

Sluneční záření dopadá na zem ve formě fotonů o vlnových délkách přibližně od 800 nm do 290 nm. Čím vyšší je jejich vlnová délka, tím vyšší je energie. Nebezpečí UVA a UVB záření je jeho schopnost poškodit genom buňky – jadernou DNA.Takové záření je natolik energeticky bohaté, že může doslova ,,štípat“ i jiné látky v těle a spolu s například chemickými UV filtry vytvářet nové molekuly, které tělo nezná a vytvoří proti nim protilátky – rozvine se alergie nebo nastane chemické poškození okolním tkáně.

.

Jaké jsou druhy alergických reakcí pokožky na slunce?

Nadměrné vystavení se slunečnímu záření je spojeno s řadou rizik. Každý z nás dle svého fototypu reaguje různě prudce na sluneční záření zarudnutím kůže s následnou pigmentací. FotosensitivitaPokud reakce vybočuje z běžného normálu a je významně intenzivnější, mluvíme o fotosenzitivitě.  Vrozené nebo získané zvýšené reaktivitě organizmu na sluneční záření (UV i viditelné). Ta je dvojího typu – fototoxicická a fotoalergická.

Fototoxická

  • Je způsobena chemickou látkou nebo směsí látek, které při opalování zvyšují vnímavost kůže vůči slunečnímu záření. Chemická látka tedy nejdříve kůži podráždí a ta pak  reaguje  na UV záření silněji
  • Kůže rychleji zčervená, objeví se otok i puchýřky
  • Hojení bývá spojené s výraznou pigmentací
  • Projevy omezené pouze na místo, kde byla nanesena fototoxická látka a následně byla pokožka vystavena slunečními záření
  • Typickými provokujícími činiteli jsou některé rostliny ( řezalka, bolševník, bršlice, pampeliška či sedmikráska)  a chemikálie - dehet, složky parfémů a také některé léky jako antibiotika, chemoterapeutika, některá diuretika, psychofarmaka, cytostatika, hormonální antikoncepce a léky na snížení krevního tlaku, dále masti a krémy, které obsahují keprofen nebo dexketoprofen

Fotoalergická

  • Lidově Sluneční ekzem, alergie na slunce” je přehnaná reakce imunitního systému na první prudké slunění. Není výjimkou, že se poprvé projeví na dovolených, na které odjíždíme do tropických krajin, když je u nás zima a méně slunečných dní. Spuštěčem je UVA záření.  Kvůli oslabené ozonové vrstvě je v současnosti stále aktuálnější.
  • Typické projevy solární kopřivky se objevují do několika minut po ozáření a objevují se na nejvíce odhalených částech těla, jako je dekolt, paže, hrudník a zád. Zahrnují svědění, vyrážku - na kůži se tvoří svědivé a zarudnuté mokvající puchýřky či drobná kopřivka, která se slévá i do větších map, otoky a zarudnutí. Projevy většinou samy od sebe vymizí do 24 hodin. Někdy mohou být přítomny i celkové příznaky – bolest hlavy, únava, malátnost. Kopřivka se může vyvinout i na místech krytých oděvem, protože záření UV-A a viditelné záření může procházet i tenkou látkou. Paprsky určitých vlnových délek procházejí také sklem, a tak mohou kopřivku vyvolat i například za zavřeným oknem.
  •  Nejvíce ohrožené tímto typem fotodermatózy jsou ženy mezi 20-40 lety se světlou a citlivou kůží ( fotptyp1).
  • Projevy jsou podobné jako u fototoxické reakce, ale bývají výraznější a postupně se mohou rozšířit i mimo místo původní expozice
  • Důležitým znakem je úporná svědivost

.
.

Jaká existuje prevence proti těmto potížím?

Základem je omezit vystavování se slunci Na sluníčku byste se měli vystavovat postupně - nejprve několik minut, poté čas prodlužovat.
Dále je vhodná důsledná fotoprotekce. Doporučené jsou přípravky s vysokou a velmi vysokou ochranou, tj.  SPF 30 až 50+
Je vhodné, aby ochranný přípravek chránil i ve spektru UVA. Poměr mezi celkovým SPF a UVA ochranou by měl být 3 : 1. Důležité je, aby UV filtry použité v přípravku nebyly samy fotosenzibilizující. Ideální je oxid titaničitý (Titanium Dioxide), u vyšších SPF kombinovaný s moderními hybridními UV filtry.Na obličej a dekolt můžeme každodenně použít tzv barierové krémy - používáme je preventivně i léčebně. Ideální je např. krém 2DERM, který vytváří na poškozeném povrchu pokožky náhradní ochranný film, který  zamezuje odpařování vody z kůže ( tím  výrazně zvyšuje její hydrataci) a naopak brání průniku škodlivých látek z vnějšího okolí do kůže ( včetně UV záření...). Díky obsaženým látkám ( zinek, talek ...), které mají protizánětlivý, zklidňujicí efekt podrážděnou pokožku rychle hojí

Řada složek parfémů má fotodynamizující účinky. Proto je žádoucí, aby opalovací přípravky neobsahovaly parfém.Osoby se známou citlivostí vůči slunečními záření by neměly pobývat na slunci mezi 10 až 15 hodinou a to ani ve stínu. Samozřejmostí je vhodný oděv včetně pokrývky hlavy. Pot, zapaření nebo mechanické dráždění zhoršují projevy obou typů solárních dermatitid. Pokud se chystáme trávit dovolenou spojenou s opalováním nebo delším pobytem na slunci a máme sklon k fotodermatózám, je vhodné preventivně čtyři až pět dnů před dovolenou užívat některé z volně dostupných antihistaminik. Jejich výběr včetně doporučení přípravku při opalování svěřte do rukou odborníků v lékárně nebo se poraďte se svým lékařem. Současně je žádoucí znát svůj fototyp. Lépe je v tom případě možné doporučit stupeň SPF ochranného přípravku. Přístroje na stanovení fototypu a SPF kůže již mají i některé lékárny v Česku.

.

.Jak léčit alergii na Slunce?

Léčba je poměrně svízelná a ne vždy úspěšná. Vedle okamžitého ukončení expozice slunci a dlouhodobější zdrženlivosti vůči němu spočívá také v aplikaci látek tlumících reaktivitu kůže. V praxi se jedná zejména o kortikosteroidy. Při probíhající reakci se podávají léky tlumící alergii – antihistaminika. Velmi obtížné je předejít opakování reakce. Doporučují se krémy s vysokými ochrannými faktorybeta-karoten, antioxydanty, vápník, kortikoidy a chlorochin, ale výsledky často nejsou příliš uspokojivé. Žádný opalovací krém nás spolehlivě neochrání, neboť solární kopřivka je způsobována nejen UV zářením (vůči kterému jsou v opalovacích krémech filtry), ale též viditelnou složkou spektra. Další metodou je tzv. desenzibilizace - opakované osvěcování světlem o určité vlnové délce. Bohužel ani tato metoda není dokonalá, protože tolerance trvá jen poměrně krátce – většinou několik dní. Léčba proto musí být dlouhodobá, prakticky po celou dobu slunného období roku.Nezřídka však postačí pouze zklidňující přípravky typů hydratačních mlék s dostatečným obsahem vody, která působí chladivě. Současně se mohou celkově podávat výše zmíněná antihistaminika. Velmi dobrých výsledků v odborných studiích dosahuje léčebné u preventivní použití látky tokotrienol, která má výrazné antioxidační schopnosti a působí navíc protisvědivě.U vystupňovaných solárních alergií je nutná intenzivní terapie spojená s hospitalizací.

.

 Co dělat, pokud se kůže spálí?

Postižený by měl vypít alespoň 1,5 litru tekutin za 30 minut jako prevenci možného úžehu. Při běžném zarudnutí postačí chlazení studenými obklady. Pokud nejsou výrazné puchýře, lze pokožku krýt např. SynCare Hydratačním tělovým balzámem – natíráme, příliš nevtíráme. Velmi účinné chlazení na obličeji přináší Hydrogenia biominerální tonikum ve spreji, která nejen osvěží, ale díky obsahu vápníku působí přímo proti projevům spálení. Oděv musí být vzdušný, nedrásající kůži. Pot stav zhoršuje. Zcela vyloučíme pobyt na slunci až do úplného vymizení začervenání!
Postižená místa kůže dle stavu spálení postupně sešupinatí a oloupou se. V té době je vhodné pokožku zvláčňovat – doporučený je například Neoderm krém nebo Sebucel zklidňující tělové mléko. Nově diferencovaná kůže, která vznikne po spálení pokožky, je citlivější na spálení. Proto nejméně 1 měsíc po spálení kůže používáme krémy s vysokými UV faktory. Při stavu, kdy vznikají četné puchýře, objeví se výrazná bolestivost a nezřídka i horečka, je nezbytné vyhledat lékaře, který povede další léčbu.

.

.Které přípravky tedy doporučujeme?


                            .

.

Jakou literaturu jsme využili?


Dr. et Mgr. Petr Svoboda, doc.MUDr. Jarmila Rulcová, CSc.,Centrum estetické dermatologie SynCare, Pekařská 3, Brno ambulance@syncare.cz
.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

YzRjMzc