ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 1 917,50 Kč (80,63 EUR)
naše cena 754,00 Kč (31,71 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Alergie na slunce

Alergie na Slunce

Trocha fyziky na úvod

Sluneční záření dopadá na zem ve formě fotonů o vlnových délkách přibližně od 800 nm do 290 nm. Čím vyšší je jejich vlnová délka, tím vyšší je energie.

Nebezpečí UVA a UVB záření je jeho schopnost poškodit genom buňky – jadernou DNA.

Takové záření je natolik energeticky bohaté, že může doslova ,,štípat“ i jiné látky v těle a spolu s například chemickými UV filtry vytvářet nové molekuly, které tělo nezná a vytvoří proti nim protilátky – rozvine se alergie nebo nastane chemické poškození okolním tkáně.

.

Jaké jsou druhy alergických reakcí pokožky na slunce?

Nadměrné vystavení se slunečnímu záření je spojeno s řadou rizik. Každý z nás dle svého fototypu reaguje různě prudce na sluneční záření zarudnutím kůže s následnou pigmentací.

Fotosensitivita

Pokud reakce vybočuje z běžného normálu a je významně intenzivnější, mluvíme o fotosenzitivitě.  Vrozené nebo získané zvýšené reaktivitě organizmu na sluneční záření (UV i viditelné).

Ta je dvojího typu – fototoxicická a fotoalergická.

Fototoxická

  • Je způsobena chemickou látkou nebo směsí látek, které při opalování zvyšují vnímavost kůže vůči slunečnímu záření
  • Kůže rychleji zčervená, objeví se otok i puchýřky
  • Hojení bývá spojené s výraznou pigmentací
  • Projevy omezené pouze na místo, kde byla nanesena fototoxická látka a následně byla pokožka vystavena slunečními záření
  • Typickými provokujícími činiteli jsou dehet, některé léky na nespecifickou léčbu zánětu, tetracykliny, sulfonamidy, vybrané složky parfémů či některé látky z rostlin

Fotoalergická

  • Vzácnější, představuje pravou alergickou reakci, která je podmíněna tvorbou protilátek vůči chemické látce současně vystavené slunečnímu záření, případně i vůči samotnému intenzivnímu slunečnímu svitu (jaro, léto)
  • Projevy jsou podobné jako u fototoxické reakce, ale bývají výraznější a postupně se mohou rozšířit i mimo místo původní expozice
  • Důležitým znakem je úporná svědivost

.

Jaká existuje prevence proti těmto potížím?

Základem je omezit vystavování se slunci.

Dále je vhodná důsledná fotoprotekce. Doporučené jsou přípravky s vysokou a velmi vysokou ochranou, tj. 30 až 50+.

Je vhodné, aby ochranný přípravek chránil i ve spektru UVA. Poměr mezi celkovým SPF a UVA ochranou by měl být 3 ku 1. Důležité je, aby UV filtry použité v přípravku nebyly samy fotosenzibilizující. Ideální je oxid titaničitý (Titanium Dioxide), u vyšších SPF kombinovaný s moderními hybridními UV filtry.

Řada složek parfémů má fotodynamizující účinky. Proto je žádoucí, aby opalovací přípravky neobsahovaly parfém.

Osoby se známou citlivostí vůči slunečními záření by neměly pobývat na slunci mezi 10 až 15 hodinou a to ani ve stínu. Samozřejmostí je vhodný oděv včetně pokrývky hlavy. Pot, zapaření nebo mechanické dráždění zhoršují projevy obou typů solárních dermatitid. Pokud se chystáme trávit dovolenou spojenou s opalováním nebo delším pobytem na slunci a máme sklon k fotodermatózám, je vhodné preventivně čtyři až pět dnů před dovolenou užívat některé z volně dostupných antihistaminik. Jejich výběr včetně doporučení přípravku při opalování svěřte do rukou odborníků v lékárně nebo se poraďte se svým lékařem.

Současně je žádoucí znát svůj fototyp. Lépe je v tom případě možné doporučit stupeň SPF ochranného přípravku. Přístroje na stanovení fototypu a SPF kůže již mají i některé lékárny v Česku.

.

Jak léčit alergii na Slunce?

Léčba jak fototoxické tak fotoalergické reakce spočívá, vedle okamžitého ukončení expozice slunci a dlouhodobější zdrženlivosti vůči němu, také v aplikaci látek tlumících reaktivitu kůže. V praxi se jedná zejména o kortikosteroidy.

Nezřídka však postačí pouze zklidňující přípravky typů hydratačních mlék s dostatečným obsahem vody, která působí chladivě.

Současně se mohou celkově podávat výše zmíněná antihistaminika.

U vystupňovaných solárních alergií je nutná intenzivní terapie spojená s hospitalizací.

 

Co dělat, pokud se kůže spálí?

Podívete se na náš výběr přípravků!

Spálení kůže se projeví nejdříve začervenáním a krátkodobým snížením citlivosti postiženého místa.

V řádech desítek minut až hodin se postupně rozvíjí klasická solární dermatitida se zarudnutím, pálením a dotykovou bolestivostí kůže.

Ve vystupňovaných případech vznikají i puchýře různého charakteru.

Postižený by měl vypít alespoň 1,5 litru tekutin za 30 minut jako prevenci možného úžehu. Při běžném zarudnutí postačí chlazení studenými obklady.

Pokud nejsou výrazné puchýře, lze pokožku krýt např. SynCare Hydratačním tělovým balzámem – natíráme, příliš nevtíráme. Velmi účinné chlazení na obličeji přináší Hydrogenia biominerální tonikum ve spreji, která nejen osvěží, ale díky obsahu vápníku působí přímo proti projevům spálení.

Oděv musí být vzdušný, nedrásající kůži. Pot stav zhoršuje. Zcela vyloučíme pobyt na slunci až do úplného vymizení začervenání! Pokud v této době potřebujeme navštívit například obchod nebo nějakou instituci, je nezbytná fotoprotekce, např. SynCare ZINCI SUN SPF 50.

Postižená místa kůže dle stavu spálení postupně sešupinatí a oloupou se. V té době je vhodné pokožku zvláčňovat – doporučený je například Neoderm krém nebo Sebucel zklidňující tělové mléko.

Nově diferencovaná kůže, která vznikne po spálení pokožky, je citlivější na spálení. Proto nejméně 1 měsíc po spálení kůže používáme krémy s vysokými UV faktory – UVEBLOCK 50+. Při stavu, kdy vznikají četné puchýře, objeví se výrazná bolestivost a nezřídka i horečka, je nezbytné vyhledat lékaře, který povede další léčbu.

.

Jakou literaturu jsme využili?

Dr. et Mgr. Petr Svoboda, doc.MUDr. Jarmila Rulcová, CSc.,

Centrum estetické dermatologie SynCare, Pekařská 3, Brno ambulance@syncare.cz


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Y2FmYzBjM