NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 590,00 Kč (23,33 EUR)
naše cena 605,00 Kč (23,92 EUR)
naše cena 1 090,00 Kč (43,09 EUR)


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Vitiligo


Vitiligo

Co vlastně vitiligo je?

Vitiligo je získané kožní onemocnění charakterizované ložiskouvou ztrátou pigmentu. Projevuje se mléčně bílými ostře ohraničenými svrnami na kůži, ve kštici nebo na sliznicích. Název pochází z latiny ze slova vitium (vada) a viteli (bílá barva).

Postihuje asi 1% světové populace, bez rozdílu pohlaví. Onemocnění většinou začíná mezi 2. a 40. rokem života, v 50 % do 20 let věku. Depigmentace jsou získané, rodinný výskyt se vyskytuje asi u 23 % postižených vitiligem. Průběh onemocnění je chronický.

.

Jaká je přínina vitiliga?

Přesná příčina onemocnění není známa. Podle posledních vědeckých poznatků je vitiligo považováno za onemocnění, které je způsobeno mnoha faktory.

Podstatou je útlum nebo úplné vymizení aktivity kožních buněk vytvářejících pigment (melanocytů) při tvorbě pigmentu melaninu.

Rozhodnout o nemoci může vaše genetika, imunita, ale také další vlivy jako nadměrné opalování se spálením pokožky, poruchy funkce štítné žlázy, cukrovka, atopický ekzém a jiné.

Vyvolávajícími faktory bývají poranění kůže, intenzivní spálení sluncem, emoční stres, systémové onemocnění.

.
Diagnóza vitiliga

Diagnózu vitiliga musí vždy potvrdit kožní lékař. Opírá se především o typický vzhled - bílé ostře ohraničené skvrny na kůži o velikosti od 5 mm až po rozsáhlé plochy. Potvrzení diagnozy přináší i vyšetření tzv. Woodovou lampou, histopatologické vyšetření (vyšetření vzorku kůže) a odběry krve, které by měly vyloučit přidružené choroby.

.

Jaké jsou formy vitiliga?

Podle vzhledu, množství ložisek a místa postižení se rozlišují tyto nejčastější  formy vitiliga:

  • Fokální (lokalizované) jedna nebo několik skvrn asymetricky na malém okrsku kůže
  • Slizniční postiženy pouze sliznice
  • Segmentální jedna nebo několik skvrn v pruhu na jedné straně těla - sledují jeden nervový segment zásobovaný z určité části míchy
  • Akrofaciální postiženy jsou koncové části končetin (akra) a obličej - nejčasteji kolem očí
  • Generalizované postihuje většinu povrchu těla
  • Universální více než 80% povrchu těla je depigmentováno

.

Jak vitiligo léčit?

Léčby vitiliga by měla být vždy v rukou specializovaného kožního lékaře, který zvolí optimální strategii (lokální léčba, imunomodulancia, fototerapie, laser, chirurgická léčba...) Základem komplexní léčby je vyšetření pacienta a vyloučení dalších autoimunitních a endokrinních nemocí, které vitiligo často provázejí.

100% úspěšná léčba neexistuje. Je třeba se zaměřit i na korekci a krytí projevů. Významnou roli v péči hrají dermatokosmetické přípravky, které ovlivňují metabolické děje souvisejicí s tvorbou pigmentu a chrání buňky před oxidačním stresem. V kombinaci s vhodnou fotoprotekcí lze v mnoha případech docílit zpětné pigmentace.
.

Jakou literaturu jsme využili?

Novinky v diagnostice a léčbě Vitiliga, MUDr.Růžena Pánková, CSc, Dermatologie pro praxi 1/12

SynCare informace Vitiligo



NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

dotaz na vitiligo
Petr
07.08.2013 07:26
MmI5OWQ3