• Poštovné - doporučená zásilka České pošty při objednávce nad 1500,- Kč ZDARMA !
  • K nákupu nad 3000,-  dárek !

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 259,00 Kč (10,46 EUR)
naše cena 739,00 Kč (29,85 EUR)

KONTAKTY

Mediderm
Nádražní 386
Tlumačov 76362
napište nám
MUDr.Petra Gelnarová
IČ 87445719 DIČ CZ6959184122

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 469,00 Kč (18,95 EUR)
naše cena 589,00 Kč (23,79 EUR)


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


» Vitiligo
Vitiligo


Vitiligo je získané kožní onemocnění charakterizované ložiskouvou ztrátou pigmentu. Projevuje se mléčně bílými ostře ohraničenými svrnami na kůži , ve kštici nebo na sliznicích.Název pochází z latiny ze slova vitium (vada ) a viteli (bílá barva).


EPIDEMIOLOGIE:


Postihuje asi 1% světové populace, bez rozdílu pohlaví. Onemocnění většinou začíná mezi 2. a 40. rokem života, v 50 % do 20 let věku. Depigmentace jsou získané, rodinný výskyt se vyskytuje asi u 23 % postižených vitiligem. Průběh onemocnění je chronický.


PŘÍČINA ONEMOCNĚNÍ

Přesná příčina onemocnění není známa. Podle posledních vědeckých poznatků je vitiligo považováno za onemocnění, které je způsobeno mnoha faktory? .Podstatou je útlum nebo úplné vymizení aktivity kožních buněk vytvářejících pigment (melanocytů ) při tvorbě pigmentu melaninu. Významnou roli hrají vrozené faktory včetně imunitních, ale také další vlivy, ke kterým náleží nadměrné opalování se spálením pokožky, poruchy funkce štítné žlázy, cukrovka, atopický ekzém a jiné . Vyvolávající faktory bývají poranění kůže, intenzivní spálení sluncem, emoční stres, systémové onemocnění.

DIAGNOZA


Diagnózu vitiliga musí vždy potvrdit kožní lékař. Opírá se především o typický vzhled - bílé ostře ohraničené skvrny na kůži o velikosti od 5 mm až po rozsáhlé plochy. Potvrzení diagnoty přináší i vyšetření tzv Woodovou lampu, histopatologické vyšetření ( vyšetření vzorku kůže) a odběry krve, které by měly vyloučit přidružené choroby.

 

Podle vzhledu, množství ložisek a místa postižení se rozlišují tyto nejčastější  formy vitiliga:

  1. Fokální ( lokalizované): jedna nebo několik skvrn asymetricky na malém okrsku kůže
  2. Slizniční: postiženy pouze sliznice
  3. Segmentální: jedna nebo několik skvrn v pruhu na jedné straně těla - sledují jeden nervový segment zásobovaný z určité části míchy
  4. Akrofaciální : postiženy jsou koncové části končetin ( akra) a obličej - nejčasteji kolem očí
  5. Generalizované: postihuje většinu povrchu těla
  6. Universální : více než 80% povrchu těla je depigmentováno
LÉČBA

Léčby vitiliga by měla být vždy v rukou specializovaného kožního lékaře, který zvolí optimální strategii ( lokální léčba, imunomodulancia, fototerapie, laser, chirurgická léčba...) Základem komplexní léčby je vyšetření pacienta a vyloučení dalších autoimunitních a endokrinních nemocí , které vitiligo často provázejí. 100% úspěšná léčba neexistuje. je třeba se zaměřit i na korekci a krytí projevů. . Významnou roli v péči hrají dermatokosmetické přípravky, které ovlivňují metabolické děje souvisejicí s tvorbou pigmentu a chrání buňky před oxidačním stresem. V kombinaci s vhodnou fotoprotekcí lze v mnoha případech docílit zpětné pigmentace.

Použitá literatura :Novinky v diagnostice a léčbě Vitiliga, MUDr.Růžena Pánková, CSc, Dermatologie pro praxi 1/12

SynCare informace VitiligoNÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

dotaz na vitiligo
Petr
07.08.2013 07:26