• Poštovné - doporučená zásilka České pošty při objednávce nad 1500,- Kč ZDARMA !
  • K nákupu nad 3000,-  dárek !

ZBOŽÍ V AKCI

KONTAKTY

Mediderm
Nádražní 386
Tlumačov 76362
napište nám
MUDr.Petra Gelnarová
IČ 87445719 DIČ CZ6959184122

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 295,00 Kč (12,05 EUR)
naše cena 489,00 Kč (19,98 EUR)
naše cena 530,00 Kč (21,65 EUR)


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


» Atopický ekzem
Atopický ekzem

Atopická dermatitida

 

Atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění, kterým trpí až 20% populace . Je to choroba spojená se změnou zastoupení lipidů v kůži. V závislosti na jednotlivých fázích se setkáváme s projevy suché, až extremně suché pokožky. Jde o velmi subjektivně nepříjemné onemocnění. Člověk postižený touto nemocí trpí úporným svěděním,špatně spí.

Co je atopie? Atopie je vrozená přecitlivělost organismu na vnější alergeny a je zapříčiněná geneticky předurčenou nadměrnou tvorbou bílkoviny - imunoglobulinu třídy IgE. Tato protilátka aktivuje imunitní systém, což vede k rozvoji alergického zánětu.

Kde všude se atopie projevuje? projevy jsou dvojího druhu - 1)lokální : bronchiální alergické astma, atopický zánět očních spojivek ( konjunktivitida), alergická rýma

2) celkové-  anafylaktický šok

Je atopie dědičná? Ano. Pokud se některá z forem atopie projevuje u obou rodičů, je až 80% pravděpodobnost rozvoje atopických příznaků u jejich potomků. Pokud je atopikem jeden z rodičů, pohybuje se toto riziko mírně nad 50%.

Projevy  a formy atopické dermatitidy

 

Kojenecká forma začíná obvykle kolem 3. měsíce života. Lidově se jí říká "ouročky" . Maximum příznaků se objevuje v obličeji na tvářích, odkud se může šířit na celé tělo. Typická  jsou ložiska zarudlé kůže na jejímž povrchu se vysévají drobné pupínky a puchýřky. Následně může dojít k mokvání a povrch se pokrývá stroupky a šupinami. Vyrážka je provázena úporným svěděním, děti se musejí škrábat, jsou neklidné a špatně spí.

Dětská forma postihuje batolata a děti předškolního věku. Maximum změn již není v obličeji, ale ekzem se přesouvá do loketních a podkolenních jamek, na krk, kotníky, zápěstí a hřbety rukou. V obličeji je kůže bledá, u očních víček naopak tmavší, zhrubělá. Může dojít k prořídnutí zevní třetiny obočí a řas. Kůže již tak často nemokvá, jde spíše o „suché“ chronické projevy – zdrsnění (lichenifikace) a vysušení kůže s občasnými akutními fázemi (zčervenání a svědění).

Forma dospívajících a dospělých zůstává lokalizována hlavně v ohybech loktů, pod koleny, na zápěstích, postižena může být i horní část hrudníku, ramena, krk, obličej (hlavně kolem očí a úst) a často i ruce - postižena jsou tedy stejná místa na těle jako u dětské formy, kůže však více svědí, je silně zhrubělá a rozpraskaná. Ke zhoršování vedou nejčastěji psychické stresy. Doprovodným projevem v tomto věku bývají i jiné projevy atopie - pylová rýma, zánět spojivek nebo astma.

 

 

Léčba atopického ekzemu

Léčba vždy musí odpovídat individuálnímu stavu atopického ekzemu. Významnou roli hraje i věk pacienta. Hlavním úkolem léčby je zmírňovat zánět, tišit svědění a přidruženou infekci, chránit kůži před nepříznivými zevními vlivy.

Emolientia

Základem léčby jsou tzv. emolientia, která kůži hydratují, promažou a tím tlumí zarudnutí a svědění.

Na malé plochy je vhodné použít krém ( mastný typu V/O), na velké plochy nebo celé tělo je určeno spíše mléko ( opět mastné V/O). Krém nebo mléko používá pacient kdykoliv má pocit suchosti kůže, tj i několikrátdenně, ale ne častěji než 3 hodiny po předchozí aplikaci. To platí zvláště pro přípravky s ureou ( močovinou).

Při výběru vhodného přípravku je doporučeno dbát na rady dermatologa či praktického lékaře. Přednost mají přípravky v tubách před kelímky, protože bývají méně konzervovány a manipulace je hygienická. U registrovaného léčiva je jakost a účinnost garantována státem.

Na atopickou pokožku nesmí přijít přípravky s parfemy. Přednost mají přípravky s rostlinnými nerafinovanými oleji.

Antibiotika

Vzhledem k velmi častému osídlení postižené kůže patologickými mikroorganismy je někdy nutné nasazení místně či celkově působících antibiotik a desinfekčních preparátů.

Kortikoidy

Další kapitolou je aplikace tzv. kortikoidů – hormonálních mastí, kterou se snažíme omezit na nezbytné minimum. Pokud je to nutné, měli bychom začínat vždy s mastmi s co nejslabším kortikoidním účinkem a používat je intervalově ( 3 dny kortikoid, 4 dny pouze emolientia).

 

Novějším lékem v léčbě atopické dermatitidy jsou lokální imunomodulátory. I jejich aplikace má přísná pravidla a měl by ji indikovat  dermatolog.

Novinkou v lokální terapii je tzv Coverflex – hadicový elstický obvaz z příjemného prodyšného materiálu. Používá se jako vlhký obvaz k chlazení, omezení nepříjemného svědění a bolestivosti v akutní fázi v kombinaci s masťovými preparáty. V chronické fázi se poté používá jako suchý obvaz k překrytí krémů a mastí.

Režim člověka trpícího atopickým ekzémem

Další součástí léčby jsou koupele, ať již očistné nebo léčebné.

Očistná koupel:

Dítě je vhodné koupat jedenkrát za 3-4 dny, místa zapářky dle potřeby. Dospělému bez namáhavé a znečišťující práce postačí mytí celého těla lx za 2 dny. Není vhodné se koupat v příliš horké vodě a příliš dlouhou dobu. Doporučována je teplota vody do 36 st a trvání 5-10 min. Je doporučeno vyhýbat se mýdlům a pokud je jeich užití nezbytně nutné, jsou vhodné syndety - tekutá kyselá mýdla.

 

Léčebná koupel:

Léčebná koupel s hydrofilním olejem by neměla přesáhnout 15 minut.

Kůže by po koupeli neměla být třena ručníkem, ale jen lehce ošušena poklepáváním a následně rychle promazána. Nejvýhodnější je do 3 minut po koupeli promazat změkčujícím krémem ( malé plochy) nebo mlékem ( velké plochy).

Velmi důležitou součástí léčby je celkový režim pacienta – nedráždivá strava, dostatek spánku, vhodné oblékání, předcházení fyzickému i psychickému vypětí. Vhodné je vyhýbat se bazénům, které obsahují upravenou vodu s chlorem. Chlor výrazně zhoršuje atopii. U pitné vody z veřejné vodovodní sítě je toto riziko minimální. Oblečení musí být vzdušné, aby nedocházelo k intenzivnímu pocení. Je nezbytný i pečlivý výběr pracích prášků ( některé jsou testovány dermatology,což je uvedeno na obalu) - velmi důležité je však především prádlo po praní řádně vymáchat.

 

Přípravky vhodné k ošetření kůže trpící atopickým ekzemem

viz levý sloupec -speciální dermokosmetika - atopický ekzem

 

 

Použitá literatura -

Dermatologie pro praxi 3/2010, Naděžda Svobodová, FN Brno

SynCare příručka Péče o suchou kůži


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ