ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 3 800,00 Kč (151,82 EUR)
naše cena 230,00 Kč (9,19 EUR)

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

naše cena 605,00 Kč (24,17 EUR)
naše cena 1 090,00 Kč (43,55 EUR)


 

 

SEO webu sledují SEO nástroje.cz

TopSites.cz

NajduZboží.cz


Nemoci kůže » Atopický ekzém

Atopická dermatitida

 

Co je to atopický ekzém?

Atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění, kterým trpí až 20% populace.

Je to choroba spojená se změnou zastoupení lipidů v kůži. V závislosti na jednotlivých fázích se setkáváme s projevy suché, až extremně suché pokožky.

Jde o velmi subjektivně nepříjemné onemocnění. Člověk postižený touto nemocí trpí úporným svěděním,špatně spí.

.

Co je atopie?

Atopie je vrozená přecitlivělost organismu na vnější alergeny a je zapříčiněná geneticky předurčenou nadměrnou tvorbou bílkoviny - imunoglobulinu třídy IgE. Tato protilátka aktivuje imunitní systém, což vede k rozvoji alergického zánětu.

.

Kde všude se atopie projevuje?

Projevy jsou dvojího druhu

lokální: bronchiální alergické astma, atopický zánět očních spojivek (konjunktivitida), alergická rýma

celkové: anafylaktický šok

.

Je atopie dědičná?

Ano. Pokud se některá z forem atopie projevuje u obou rodičů, je až 80% pravděpodobnost rozvoje atopických příznaků u jejich potomků.

Pokud je atopikem jeden z rodičů, pohybuje se toto riziko mírně nad 50%.

.

Projevy a formy atopické dermatitidy

Kojenecká forma

Začíná obvykle kolem 3. měsíce života. Lidově se jí říká "ouročky".

Maximum příznaků se objevuje v obličeji na tvářích, odkud se může šířit na celé tělo. Typická jsou ložiska zarudlé kůže na jejímž povrchu se vysévají drobné pupínky a puchýřky.

Následně může dojít k mokvání a povrch se pokrývá stroupky a šupinami. Vyrážka je provázena úporným svěděním, děti se musejí škrábat, jsou neklidné a špatně spí.

.

Dětská forma

Postihuje batolata a děti předškolního věku.

Maximum změn již není v obličeji, ale ekzem se přesouvá do loketních a podkolenních jamek, na krk, kotníky, zápěstí a hřbety rukou. V obličeji je kůže bledá, u očních víček naopak tmavší, zhrubělá. Může dojít k prořídnutí zevní třetiny obočí a řas.

Kůže již tak často nemokvá, jde spíše o „suché“ chronické projevy – zdrsnění (lichenifikace) a vysušení kůže s občasnými akutními fázemi (zčervenání a svědění).

.

Forma dospívajících a dospělých

Zůstává lokalizována hlavně v ohybech loktů, pod koleny, na zápěstích, postižena může být i horní část hrudníku, ramena, krk, obličej (hlavně kolem očí a úst) a často i ruce - postižena jsou tedy stejná místa na těle jako u dětské formy, kůže však více svědí, je silně zhrubělá a rozpraskaná.

Ke zhoršování vedou nejčastěji psychické stresy. Doprovodným projevem v tomto věku bývají i jiné projevy atopie - pylová rýma, zánět spojivek nebo astma.

 

 

Jak atopický ekzém léčit?

Léčba vždy musí odpovídat individuálnímu stavu atopického ekzemu. Významnou roli hraje i věk pacienta. Hlavním úkolem léčby je zmírňovat zánět, tišit svědění a přidruženou infekci, chránit kůži před nepříznivými zevními vlivy.

Emolientia

Základem léčby jsou tzv. emolientia, která kůži hydratují, promažou a tím tlumí zarudnutí a svědění.

Na malé plochy je vhodné použít krém ( mastný typu V/O), na velké plochy nebo celé tělo je určeno spíše mléko ( opět mastné V/O). Krém nebo mléko používá pacient kdykoliv má pocit suchosti kůže, tj i několikrátdenně, ale ne častěji než 3 hodiny po předchozí aplikaci. To platí zvláště pro přípravky s ureou ( močovinou).

Při výběru vhodného přípravku je doporučeno dbát na rady dermatologa či praktického lékaře. Přednost mají přípravky v tubách před kelímky, protože bývají méně konzervovány a manipulace je hygienická. U registrovaného léčiva je jakost a účinnost garantována státem.

Na atopickou pokožku nesmí přijít přípravky s parfemy. Přednost mají přípravky s rostlinnými nerafinovanými oleji.

.

Antibiotika

Vzhledem k velmi častému osídlení postižené kůže patologickými mikroorganismy je někdy nutné nasazení místně či celkově působících antibiotik a desinfekčních preparátů.

.

Kortikoidy

Další kapitolou je aplikace tzv. kortikoidů – hormonálních mastí, kterou se snažíme omezit na nezbytné minimum. Pokud je to nutné, měli bychom začínat vždy s mastmi s co nejslabším kortikoidním účinkem a používat je intervalově ( 3 dny kortikoid, 4 dny pouze emolientia).

 .

Lokální imunomodulátory

Novějším lékem v léčbě atopické dermatitidy jsou lokální imunomodulátory. I jejich aplikace má přísná pravidla a měl by ji indikovat  dermatolog.

.

Coverflex

Novinkou v lokální terapii je tzv Coverflex – hadicový elstický obvaz z příjemného prodyšného materiálu. Používá se jako vlhký obvaz k chlazení, omezení nepříjemného svědění a bolestivosti v akutní fázi v kombinaci s masťovými preparáty. V chronické fázi se poté používá jako suchý obvaz k překrytí krémů a mastí.

.

Jaký denní režim si mohu zavést?

Součástí léčby jsou koupele, ať již očistné nebo léčebné.

Očistná koupel

Dítě je vhodné koupat jedenkrát za 3-4 dny, místa zapářky dle potřeby.

Dospělému bez namáhavé a znečišťující práce postačí mytí celého těla lx za 2 dny.

Není vhodné se koupat v příliš horké vodě a příliš dlouhou dobu. Doporučována je teplota vody do 36 st a trvání 5-10 min. Je doporučeno vyhýbat se mýdlům a pokud je jeich užití nezbytně nutné, jsou vhodné syndety - tekutá kyselá mýdla.

 .

Léčebná koupel

Léčebná koupel s hydrofilním olejem by neměla přesáhnout 15 minut.

Kůže by po koupeli neměla být třena ručníkem, ale jen lehce ošušena poklepáváním a následně rychle promazána. Nejvýhodnější je do 3 minut po koupeli promazat změkčujícím krémem ( malé plochy) nebo mlékem ( velké plochy).

Velmi důležitou součástí léčby je celkový režim pacienta – nedráždivá strava, dostatek spánku, vhodné oblékání, předcházení fyzickému i psychickému vypětí. Vhodné je vyhýbat se bazénům, které obsahují upravenou vodu s chlorem. Chlor výrazně zhoršuje atopii. U pitné vody z veřejné vodovodní sítě je toto riziko minimální. Oblečení musí být vzdušné, aby nedocházelo k intenzivnímu pocení. Je nezbytný i pečlivý výběr pracích prášků ( některé jsou testovány dermatology,což je uvedeno na obalu) - velmi důležité je však především prádlo po praní řádně vymáchat.

 

Které produkty si k léčbě zvolit?

Tyto doporučujeme my

.

Jakou literaturu jsme využili?

Dermatologie pro praxi 3/2010, Naděžda Svobodová, FN Brno

SynCare příručka Péče o suchou kůži


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

ZTFhMTMyM